Азиатските борси намериха известно успокоение днес, след като ръстът на фючърсите на щатския индекс S&P 500 продължи, въпреки че инвеститорите по света все още се опасяват от рискове около предстоящите данни за инфлацията в САЩ - след сериозните разпродажби от миналата седмица.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 1%, след като миналата седмица падна със 7.3%.

Основните индекси в Южна Корея и Китай отбелязаха ръст от по 1.2%, докато японската борса е затворена заради празник.

Фючърсите на S&P 500 бележат повишение от 0.6%, след като отбелязаха ръст късно в петък. Европейските борси се очаква да отворят със солиднни повишения, като фючърсите на лондонския FTSE вече бележат ръст от 1.4%.

Относително рязкото понижение на фючърсите по щатските държавни облигации обаче предполага, че все още е рано да се смята, че волатилността е намаляла.

Особено предизвикателство ще представляват данните за инфлацията при потребителските цени в САЩ, които се очакват в сряда, предвид факта, че точно опасенията от ускоряване на инфлацията и оттам по-агресивното вдигане на лихвите, предизвикаха пониженията на световните борси.

Прогнозите за инфлацията са, че тя ще се забави леко до 1.9% на годишна база през януари, което ще се дължи основно на високия резултат от януари 2017 г. Основната инфлация се очаква да намалее до 1.7%.

Ако резултатите са в тон с очакванията, това може да доведе до голямо облекчение на пазара, но всичко над тези прогнози може да изплаши инвеститорите, да вдигне лихвите по държавните облигации и да доведе до нови понижения при акциите.

Еврото поскъпна с 0.5%, до 1.2288 долара, след като изгуби 1.8% миналата седмица, докато доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се понижи с 0.4%, до 90.118 пункта.

Доларът се търгува без промяна спрямо йената на ниво от 108.71 йени, подпомогнат отчасти от появилата се информация, че Харухику Курода ще бъде назначен за нов мандат начело на Централната банка на Япония.

Суровините ограничиха загубите си, като златото поскъпна с 0.6%, до 1 323.88 долара за тройунция и се отдалечи от петседмичното дъно от 1 306.81 долара.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 59 цента, до 63.38 долара за барел, докато щатският лек суров петрол със срок на доставка през април поскъпна с 68 цента, до 59.88 долара.

Брентът поевтиня с близо 9% миналата седмица, докато щатският лек суров петрол изгуби 10% от цената си, което бяха най-големите понижения от януари 2016 г.