Азиатските борсови индекси отчитат повишения в четвъртък, като последваха възстановяването на Уолстрийт късно снощи. Възходът на долара, поне временно, спря, но опасенията относно нарастващите лихвени проценти и задаващата се рецесия запазват перспективите пред финансовите пазари сравнително мрачни.

Акциите в Япония, Китай и Югоизточна Азия възстановиха част от загубените позиции по-рано през седмицата. Bank of England се намеси на пазарите на облигации, за да предотврати финансов срив в страната, което също оказа подкрепа на цените на активите с фиксирана доходност.

Индексите, които включват преобладаващо технологични компании, в това число Hang Seng в Хонконг и KOSPI в Южна Корея, бяха сред най-добре представилите се днес, като добавиха по над 1% спрямо вчерашните си нива.

Индексите на Уолстрийт също бяха подкрепени от технологичните компании, тъй като доходността на долара и тази на държавните облигации се оттеглиха от достигнатите през последните дни върхове. Но въпреки това технологичният сектор остава най-тежко засегнат от нарастващите лихвени проценти тази година.

Очаква се централните банки по целия свят да продължат да повишават лихвите, тъй като се борят с ускоряващата се инфлация. Страховете от потенциална рецесия също държат инвеститорите нащрек.

Ръстът на лихвите в САЩ оказва голямо влияние върху азиатските пазари тази година, като се очаква натискът да продължи и през следващите месеци. Множество служители на Федералния резерв дадоха сигнали тази седмица, че централната банка ще продължи агресивно да затяга монетарната си политика.

Светът навлиза в нова ера: Държавата, която спасява всичкиБюджетните разходи за социална подкрепа по целия свят нарастват лавинообразно

Но Фед не е сам в тази своя мисия. Европейската централна банка наскоро повиши лихвените проценти и сигнализира за нови повишения, докато се стреми да нормализира паричната си политика. Очаква се и централната банка на Англия да повиши рязко лихвите, за да подкрепи паунда, който потъна до рекордно ниски нива тази седмица.

В Азия индийският борсов индекс Nifty 50 се повиши с 0.6% преди очакваното увеличение на лихвения процент от централната банка в петък. Институцията също се бори с нарастващата инфлация в страната и потъващата рупия.

Китайският индекс CSI 300 се повиши с 0.5%, подкрепен от допълнителните мерки за стимулиране от страна на правителството в Пекин. Страната разпредели около 300 милиарда юана (42 милиарда долара) за инфраструктурни проекти чрез три държавни банки, в опит да стимулира икономическия растеж.

На стоковите пазари тази сутрин петролът отчита спад след вчерашните повишения. Фючърсите на американския лек суров петрол губят около процент до ниво от 81.31 долара за барел, а сортът брент се понижава с 0.9 на сто до 87.20 долара за барел.

Златото също бележи спад с малко над 1% до ниво от 1652 долара за тройунция.