Азиатските борсови индекси стартираха седмицата разнопосочно, след като централната банка на Китай намали основния лихвен процент. Редица икономически индикатори в Поднебесната империя се оказаха по-слаби от очакваното и подчертаха необходимостта от повече стимули за подкрепа на втората по големина икономика в света.

Продажбите на дребно и промишленото производство са нараснали с по-малко от очакваното през юли, добавяйки към разочароващите данни за новите банкови заеми.

Намаляването на лихвените проценти обаче се очаква да помогне за смекчаването на негативните ефекти и това беше причината китайските индекси да останат стабилни.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи представянето на акциите на най-големите компании в азиатско-тихоокеанския регион, остана без промяна в сутрешната търговия, след като се повиши с 0.9% миналата седмица.

Японският Nikkei добави 1.1%, след като данните показваха, че японската икономика е нараснала с 2.2% на годишна база през второто тримесечие, което бе малко под прогнозите.

Основният въпрос за инвеститорите остава дали Уолстрийт може да поддържа възходящия си тренд, Според последните данни, има около 50% шанс Федералният резерв на САЩ да повиши лихвите със 75 базисни пункта през септември и до около 3.5 - 3.75% до края на годината.

Надеждите за меко икономическо приземяване също ще получат проверка на състоянието от данните за продажбите на дребно в САЩ, които се очаква да покажат рязко забавяне на разходите през юли.

Индексът S&P е почти с 17% над дъното, достигнато в средата на юни и само на 11% под историческите си върхове.

Източноевропейците пестят все повече, рискът от рецесия растеРязкото намаление на продажбите на дребно и ограничаването на потребителското доверие показват, че кризата с повишаващите се разходи за живот е обхванала и източната част на Европа


Еврото се задържа на ниво от 1.0249 тази сутрин, след като отскочи с 0.8% миналата седмица.

Отслабването на долара осигури известна подкрепа за златото, което се търгува на ниво около 1794 за тройунция, след като добави 1% миналата седмица.

Цените на петрола се понижиха, тъй като разочароващите данни на Китай засилиха притесненията относно глобалното търсене на гориво.

Saudi Aramco заяви, че е готова да увеличи производството, докато производството в няколко офшорни платформи в Мексиканския залив на САЩ се възобнови след кратко прекъсване миналата седмица.

Брентът падна с около процент до ниво 97.16 долара, докато американският лек суров петрол се търгува за 91.20 долара за барел.