Азиатските индекси и фючърсите на Уолстрийт нарастват днес вследствие на надеждите, че най-лошото от коронавируса в Китай може би е преминало, въпреки че преобладаващата несигурност относно заразата кара инвеститорите да бъдат предпазливи.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.31%.

Китайският индекс на сините чипове CSI300 се понижи с 0.12%, но инвеститорите на други пазари на акции подминаха този спад. Хонконгският индекс Hаng Seng се повиши с 0.57%, до триседмичен връх.

Австралийският основен индекс бележи ръст от 0.52%, докато японският Nikkei отчита повишение от 0.6%.

Петролните фючърси, които са в низходящ тренд от началото на годината, поскъпват в азиатската сесия, след като преди това бяха паднали до 13-месечни дъна.

Ръстът се дължи на зараждащия се оптимизъм относно вируса и на надеждите, че ограничението на производството от страна на водещи страни производителки на суровината ще подкрепи цените.

Юанът остава почти без промяна, докато активите убежища, като държавните ценни книжа, йената и швейцарския франк, поевтиняват леко като индикация за бавното подобряване на пазарните нагласи.

Настроението на пазарите в световен мащаб се подобри днес, след като официалните дани от Китай показаха, че случаите на нови заразявания с коронавирса намаляват в някои провинции, а прогнозата е, че пикът на епидемията ще бъде този месец.

Броят на новите случаи в провинция Хъбей, която е в епицентъра на заразата, беше 1 068 вчера, в сравнение с върховите над 3 000 нови случаи на 4 февруари. Вчера беше отчетен и най-малкият брой новозаразени от 31 януари.

Инвеститорите вероятно ще трябва да видят още доказателства, че вирусът, който тръгна от централния китайски град Ухан в края на миналата година и се разпространи до 24 други държави и територии, наистина отстъпва, преди да поемат още рискове на пазарите.

Опасенията, че вирусът ще повлияе на фабричната дейност и на потребителските разходи във втората най-голяма икономика в света се отразиха на акциите и суровините по света, като много от тях все още се опитват да се стабилизират.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с 0.02% в азиатската сесия днес. S&P 500 и технологичният Nasdaq вчера се повишиха до нови рекордни нива на затваряне във втори пореден ден.

10-годишните щатски държавни облигации продължиха да поевтиняват в азиатската сесия, което повиши доходността по книжата до 1.6144%.

Цените на щатските държавни облигации се понижиха вчера, след като председателят на Федаралния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че щатската икономика е устойчива.

Пауъл също така каза, че следи отблизо ситуацията с коронавируса в Китай, тъй като той може да доведе до последици, които да повлияят на световната икономика.

Китайските компании и заводи изпитват затруднения с възобновяването на работата след удължената почивка заради Лунната нова година. Някои компании заявиха, че имат нужда от заеми и освобождават служители, тъй като веригите на доставките за компаниите по света - от автопроизводителите до производителите на смартфони, бяха нарушени.

Основният индекс на новозеландската борса нарасна до ново рекордно ниво, но след това ограничи ръста си. Новозеландският долар поскъпна с 0.9%, до 0.6462 щатски долара, отчитайки най-големия си еднодневен ръст от декември, след като централната банка на страната намекна, че цикълът по облекчаването на паричната политика може би е приключил.

При суровините фючърсите на щаткия лек суров петрол поскъпнаха с 0.88%, до 50.38 долара за барел, докато тези на брента добавиха 1.33% към цената си, до 54.83 долара за барел, вследствие на надеждите, че търсенето на петрол в Китай ще се възстанови, след като страната се справи с вируса.

Саудитска Арабия иска производителите на петрол по света да се споразумеят за бързо понижение на предлагането като реакция на коронавируса, информира Ройтерс, позовавайки се на източници, близки до кралството.

При валутите йената се разменяше на ниво от 109.87 спрямо долара и върви към поевтиняване в трети пореден ден, докато швейцарският франк запазва позиции при 0.9751 спрямо долара.