Азиатските капиталови пазари последваха Уолстрийт на положителна територия тази сутрин, успоредно със завръщането на инвеститорския интерес към технологичните акции и златото.

Данните за изненадващия ръст на инфлацията в Съединените щати също подкрепиха оптимистичните нагласи.

Тази сутрин широкият регионален индекс MSCI Asia-Pacific, който следи движенията на акциите на най-големите азиатски компании (без Япония), добави 0.2% към стойността си.

Японският Nikkei 225 поскъпна с 1.85% - до най-високите си нива за последните шест месеца, а в Южна Корея KOSPI добави 0.6% към стойността си.

Късно снощи и американският S&P 500 доближи рекордните си нива.

Сред малкото негативни изключения днес беше австралийският S&P/ASX 200, който регистрира понижение от 0.9%. Една от причините беше спадът на акциите на телекомуникационния гигант Telstra с над 8% след публикуването на разочароващи финансови резултати за второто тримесечие.

Според анализатори, цитирани от Ройтерс, в момента ситуацията е такава, че много от лошите новини на пазара, всъщност, се тълкуват като добри, ако увеличават вероятността от нови монетарни стимули.

Повишаващите се цени на горивата доведоха до ръст на потребителските цени в САЩ с 0.6% за последния месец. Очакванията бяха за двойно по-слаб ръст - с 0.3 на сто.

В същото време броят на новозаразените с COVID-19 в страната се стабилизира на ниво от около 55 000 на ден. Много инвеститори изтълкуваха тази статистика като индикация, че пикът на пандемията може би вече е преминат.

Освен че възстановиха покуките на акции обаче, инвеститорите започнаха отново да продават щатски долари. В първите дни на август "зелените пари" се стабилизираха, след като през юли загубиха цели 4% от стойността си спрямо останалите водещи световни валути.

Тази сутрин обаче доларовият индекс регистрира спад от 0.3%.

На стоковите пазари петролът леко поевтиня, но спадът беше ограничен, след като вчера данните в САЩ показаха, че търсенето на горива се увеличава до 19.37 милиона барела дневно - най-високото ниво от март насам.

Запасите от суров петрол пък се понижават по-силно от очакваното - с 4.5 милиона барела за изминалата седмица при консенсусна прогноза за спад от около 2.9 милиона барела.

Фючърсите на американския лек суров петрол регистрираха леко понижение от 0.3% тази сутрин до ниво от 42.52 долара за барел, а сортът брент поевтиня с 0.4 на сто, до 45.27 долара за барел.

Златото също отчете спад от 0.5 на сто до ниво от 1939 долара за тройунция. То обаче успя да възстанови част от вчерашните загуби, когато за кратко падна до нива от под 1 880 долара за тройунция.