По-голямата част от борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион отчитат повишения в последната търговска сесия за седмицата.

Инвеститорите демонстрират оптимизъм, на фона на усилията на правителствата в региона да ограничат разпространението на опасния коронавирус.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на акциите на водещите компании в азиатско-тихоокеанския регион (без Япония), отчита повишение от 0.3% и е на път да регистрира ръст от близо 2% на седмична база.

В Китай централната банка вече обяви, че ще облекчи монетарната си политика, а повечето анализатори очакват и нова серия от финансови стимули.

Едно от малкото изключения от общия позитивен тренд в петък сутринта бяха японските капиталови пазари. Водещият индекс на борсата в Токио Nikkei 225 отстъпва с 0.7% от вчерашните си нива, след новината за първия смъртен случай на болестта на територията на страната.

Вирусът ще доведе до още по-силно забавяне на растежа на японската икономика, която, така или иначе, отчете спад от 3.8% на годишна база в последното тримесечие на 2019 г. Основната причина беше резкият спад в потреблението след увеличаването на данък добавена стойност.

В близко бъдеще обаче фокусът на инвеститорите ще бъде насочен към последствията от смъртоносния вирус в Китай, смятат повечето пазарни наблюдатели, цитирани от Reuters.

Риутаро Кимура припомня, че през 2002 и 2003 г., по време на SARS епидемията, Китай заемаше дял от около 4% в глобалната икономика и имаше много по-малко влияние върху световните вериги за доставка. В момента делът на Поднебесната империя е около 17%.

Засега не е ясно кога китайските компании ще могат да се върнат към нормалния си режим на работа. Дотогава обаче инвеститорите по всяка вероятност ще избягват азиатския регион и ще насочат капиталите си към други дестинации.

Цената на петрола, която също пострада доста заради коронавируса и очакванията за свиване на икономическата активност в Китай, успя да се стабилизира през последните няколко дни.

Днес фючърсите на американския лек суров петрол регистрират ръст от 0.2% до 51.52 долара за барел, а тези на сорта брент поскъпват с 0.14% до 56.42 долара за барел.

"Черното злато" е на път да запише първото си седмично повишение за последните шест седмици. В основата му стоят очакванията на пазарните участници за ново свиване на добивите от страна на големите петролни производители с цел да се ограничат негативните ефекти, свързани с Китай.

От началото на годината поевтиня с над 15%.

На валутните пазари тази сутрин доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, регистрира нов ръст от 0.1 на сто до ниво от 99.11 пункта, което е най-високото за последните четири месеца. От началото на годината американската валута поскъпва с близо 2 на сто.