Азиатските акции се сринаха в последната борсова сесия за седмицата и са на път да приключат септември със сериозни месечни загуби. Влошаващите се перспективи за световната икономика и все по-ясните сигнали от страна на големите централни банки за агресивно затягане на монетарната политика унищожиха апетита на инвеститорите за рискови активи.

Късно снощи и индексите на Уолстрийт приключиха "на червено", като технологичните акции бяха най-силно засегнати.

Индексът Hang Seng в Хонконг загуби 14% този месец, докато южнокорейският KOSPI и тайванският Weighted Index - по около 11%.

Японският Nikkei 225 беше сред най-зле представящите се индикатори тази сутрин, спадайки с 2.1% въпреки по-добрите от очакваното данни за индустриалното производство и продажбите на дребно. Отслабването на йената и растящите цени на суровините се очаква да натежат тежко на японската икономика тази година.

Индексът е на път да загуби близо 8% от стойността си през септември, което е най-лошият месец от март 2020 г. насам, по време на началото на пандемията от COVID-19.

Очаква се натискът върху регионалните акции да продължи, тъй като лихвените проценти и доходността на държавните облигации продължават да се повишават.

На борсите в Китай днес загубите бяха най-малки, след като данните за производствената активност от септември показаха, че промишленият сектор отчита неочаквана експанзия. Секторът на услугите обаче е нараснал с по-бавен от очакваното темп през септември, което показва, че възстановяването на втората по големина икономика в света все още е далеч.

Златото и криптовалутите засега не оправдават очакванията Те са определяни като устойчиви при инфлация, но през тази година не показват да са такива

Индексът CSI 300 падна с 0.2% днес и приключва месеца загуба от близо 7%.

Изключение от общата негативна тенденция тази сутрин беше индийският индекс на сините чипове Nifty 50, който се повиши с 0.5%, след като централната банка повиши лихвените проценти с очакваните 50 базисни пункта. Но банката също така намали перспективите си за местния икономически растеж през фискалната 2022-2023 г., позовавайки се на повишения инфлационен натиск и насрещните ветрове от глобалното икономическо забавяне.

На стоковите пазари петролът остана почти без промяна в сутрешната търговия, като фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от 81.13 долара за барел, а тези на сорта брент са на ниво от 87.15 долара за барел.

"Черното злато" е на път да регистрира четвърти пореден месечен спад. Тази низходяща тенденция предизвика спекулации, че Организацията на страните износителки на петрол ще намали добивите на срещата си следващата седмица. Няколко членове на групата отбелязаха потенциални мерки за подкрепа на цените.

Златото тази сутрин поскъпна леко с 0.3% до ниво от 1674 долара за тройунция, а на месечна база отчита понижение от около 2%.