Тревогите за евентуалната ескалация на напрежението между Китай и САЩ продължават да тежат върху пазарите и днес борсовите индекси в Азиатско-тихоокеанския регион се понижиха до най-ниските си нива от декември насам.

Широкият индикатор MSCI Asia-Pacific отстъпи с 0.4% в сутрешната търговия.

Хонгонският Hang Seng удари шестмесечно дъно, като от началото на седмицата бележи спад от близо 4%. В Южна Корея KOSPI се понижи до най-ниските си нива от девет месеца насам, а индексите в континентален Китай се намират на едногодишно дъно след седмичния си спад от 5 на сто.

Азиатските пазари следват тенденциите на Уолстрийт, където Dow Jones Industrial Average снощи регистрира осма поредна сесия на спад. Дори и Nasdaq Composite, който през последните седмици се представяше по-силно от своите аналози заради очакванията, че евентуалната търговска война няма да се отрази толкова силно на технологичния сектор, отчете спад от близо процент.

Междувременно Индия се присъедини към Европейския съюз и Китай, като отговори на повишаването на митническите тарифи върху стоманата и алуминия от страна на САЩ. Страната увеличи митото за внос на бадеми от САЩ с 20%. Индия е най-големият вносител на бадеми в света, припомня Reuters.

На валутните пазари щатският долар изтри част от печалбите, натрупани през последните дни, успоредно със спада на доходностите по американските държавни облигации. "Зелените пари" се разменят за около 110 йени, а еврото се търгува на ниво от 1.1624 спрямо долара.

Британският паунд се оттласна от 7-месечното си дъно, след като главният икономист на Bank of England Анди Халдейн се присъедини към малцинството в управляващия борд на институцията и гласува за повишаване на основния лихвен процент до 0.75 на сто на вчерашното заседание. Тази сутрин стерлингът се разменяше за 1.3277 долара.

На стоковите пазари златото се понижи до 6-месечно дъно от 1 270 долара за тройунция, а петролът възстанови част от загубите от последните дни в очакване на резултати от срещата на ОПЕК.

На нея се очаква държавите от картела да се споразумеят за повишаване на квотите за добив - нещо, за което настояват Саудитска Арабия и Русия, която не е член на организацията, но ще участва на официалния форум.