Борсовата търговия в Азиатско-тихоокеанския регион стартира разнопосочно в първата сесия за седмицата.

Очакванията за бързо икономическо възстановяване и ускоряване на инфлационния ръст подкрепиха цените на суровините, но повишаването на облигационните доходности продължава да оказва натиск върху цените на акциите.

Регионалният бенчмарк Asia-Pacific остана без промяна спрямо петъчните си нива, а в Япония Nikkei 225 добави 0.5% към стойността си.

В Хонконг Hang Seng бележи спад от 0.7%, а китайският Shanghai Composite се понижава с над процент. Южнокорейският KOSPI регистрира понижение от 0.7 на сто.

На облигационния пазар дългосрочните държавни ценни книжа са подложени на разпродажби. Във времена на несигурност те са предпочитана инвестиция заради безрисковия си характер, но когато очакванията са за по-силен икономически растеж и за ръст на инфлацията, инвеститорите изискват по-висока доходност от вложенията си.

Това е и причината, поради която доходността по американските 10-годишни държавни облигации регистрира ръст от 43 базисни пункта от началото на годината и достигна ниво от 1.38%.

На стоковите пазари цените на суровините продължават възходящия си тренд, подкрепени от надеждите за ръст на глобалното търсене.

Американският лек суров петрол поскъпна с 1.4% тази сутрин - до ниво от 60.08 долара за барел. Фючърсите на сорта брент пък добавиха 1.5%, до малко над 63 долара за барел.

Пазарът на суровини през 2021 г.: Какво да очаквамеКак да инвестираме в суровини?

Медта беше един от най-силно поскъпващите метали миналата седмица, когато добави 7.7% към стойността си. Тази сутрин тя поскъпна с още 3% и вече се търгува на ниво от над 9 300 долара за тон.

Златото поскъпна с 0.8% в сутрешната търговия - до 1 791 долара за тройунция.

"Бичият" тренд на стоковите пазари оказва подкрепа на валутите на държавите, които са основните износители на суровини.

Канадският долар, австралийският долар и новозеландският долар поскъпват с между 2% и 3% от началото на годината.

Биткойнът отстъпва от достигнатия вчера исторически връх от над 58 000 долара за брой. Тази сутрин цената на най-търгуваната криптовалута се движи малко над 56 000 долара.