Азиатските акции останаха почти без промяна днес, след като инвеститорите реагираха предпазливо на смесените данни от Китай, докато паундът се движеше близо до деветмесечени върхове, след като рискът от брекзит без сделка намаля след вчерашното гласуване в британския парламент.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се задържа на нивото от 522.06 пункта. Японският Nikkei нарасна с 0.5%, докато основните индекси в Австралия и Нова Зеландия добавиха по 0.2%.

Китайските акции бяха на отрицателна територия, след като данни показаха, че промишленото производство на страната нараства с най-бавни темпове от 17 години, въпреки че продажбите на дребно и инвестициите в активи с фиксирана доходност нарастват с повече от очакваното.

Индексът Shanghai Composite се понижи с 1.2%, докато този на сините чипове CSI 300 изгуби 0.4%.

Инвеститорите следяха данните за евентуални индикации относно състоянието на китайската икономика, след като растежът се забави до 6.6% миналата година.

Въпреки забавящия се растеж в Китай, азиатските пазари бележат впечатляващи повишения от началото на годината, като индексът MSCI нараства с около 10%, основно след като Федералният резерв на САЩ се отказа да вдига лихвите повече.

Индексите на Уолстрийт записаха повишения вчера, след като производствените цени в САЩ записаха лек ръст през февруари, което бе поредният признак, че инфлацията остава под контрол и потвърди очакванията, че Фед ще запази “търпеливия” си подход към бъдещото затягане на лихвите.

Търговските преговори между САЩ и Китай също натежаха над инвеститорите нагласи, като президентът Доналд Тръмп заяви, че не бърза да финализира споразумението. Тръмп и неговият китайски колега Си Дзинпин се очакваше да се срещнат в имението на Тръмп във Флорида по-късно този мосец, но засега няма определена дата.

При валутите най-голямо раздвижване вчера имаше при британския паунд, след решението на парламента вчера да отхвърли излизането на страната от ЕС без сделка, което подготви почвата за отлагане на брекзит поне до края на юни.

Отхвърлянето на брекзит без сделка доведе до поскъпване на паунда до 1.3380 долара, което бе най-високото ниво от юни 2018 г. Валутата скочи с 2.1%, записвайки най-голямото си дневно повишение в процентно изражение от април 2017 г. и за последно се търгуваше на ниво от 1.3315 долара.

Анализатори смятат, че истинският тест за паунда предстои, тъй като законодателите все още трябва да постигнат споразумение за това какво следва преди Великобритания да получи удължаване на срока за брезкти от ЕС.

Еврото продължи да поскъпва в пети пореден ден - до най-високото си ниво от 5 март. За последно еврото се разменяше срещу 1.1329 долара.

Вчерашното гласува подобри нагласите и към европейските акции, като паневропейският индекс STOXX 600 нарасна с 0.6%, а британският FTSE 100 добави 0.1%.

Доларовият индекс се движеше близо до седемдневното дъно, достигнато след излизането на данните за инфлацията. Доларът пък поскъпна леко спрямо йената до 111.44.

Цените на петрола продъжиха ръста си от вчера, като щатският лек суров петрол поскъпна с 15 цента, до 58.41 долара за барел, а брентът добави 22 цента към цената си, до 67.77 долара за барел.