Британският паунд е в светлината на прожекторите днес - на фона на спекулациите, че изненадващото решение на Великобритания да свика предсрочни избори може в крайна сметка да осигури по-добър изход за пазарите от излизането на страната от ЕС.

Активите убежища остават търсени, като златото и облигациите поскъпнаха преди президентските избори във Франция и на фона на ескалиращото напрежение между САЩ и Северна Корея.

Инвеститорите до голяма степен избягваха акциите, като азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.6% за деня, падайки до най-ниското си ниво от средата на март.

Японският индекс Nikkei се стабилизира засега, но шанхайският основен индекс продължи понижението си със спад от 1.4%. Китайският пазар пада в четири поредни сесии на фона на опасенията от въвеждането на по-сериозни регулации.

Британският паунд отстъпи от шестмесечния си връх спрямо долара, след като преди това скочи, след изявление на британския премиер Тереза Мей, която свика предсрочни избори на 8 юни, в опит да увеличи мнозинството на своята партия преди преговорите около Брекзит.

Паундът се търгуваше на ниво от 1.2824 спрямо долара, след като вчера скочи с 2.2%. Британската валута проби 200-дневната си пълзяща средна за първи път от юни насам.

Продажбите при долара обхванаха целия пазар, вследствие на което еврото поскъпна до триседмичен връх от 1.0731 спрямо щатската валута. Спрямо йената, доларът се търгува на ниво от 108.55, което е близо до най-ниското от ноември.

Падащите лихви по щатските държавни облигации също не бяха в полза на долара. Лихвата по 10-годишните книжа потъна до 2.17%, което е доста далеч от върха от 2.629%, достигнат през март.

Вчера щатският индекс Dow Jones падна с 0.55%, докато S&P 500 се понижи с 0.29%, а Nasdaq изгуби 0.12%.

При суровините цената на златото нарасна до 1 287.10 долара за тройунция и се доближи отново до достигнатия в понеделник връх от 1 295.42 долара.

Цената на петрола падна, след като стана ясно, че стоковите запаси на САЩ са намалели с по-малко от очакваното.

Цената на суровия петрол от сорта брент за последно губеше 16 цента, до 54.73 долара за барел, докато тази на щатския лек суров петрол се понижи с 12 цента, до 52.29 долара.