Азиатските акции поскъпват днес, а британският паунд отстъпи от петмесечните си върхове при волатилна търговия, докато инвеститорите очакват да видят дали Великобритания може да си осигури сделка за излизането от ЕС.

Официални лица и дипломати, участващи в преговорите около развода между петата най-голяма икономика в света и най-големия търговски блок, обявиха, че различията по условията за раздялата са намалели значително.

Новината се отрази положително на европейските и щатските акции. Британският паунд скочи до 1.28 долара, което беше най-високото ниво от 21 май.

Паундът поскъпва с близо 5% през последната седмица, тъй като инвеститорите се втурнаха да преоценяват вероятността от сделка за брекзит в последния момент преди крайния срок.

Поскъпването при паунда обаче изгуби инерция в азиатската сесия, като валутата поевтиня с 0.3%, до 1.2752 долара, вследствие на неяснотата около това дали ще се търси сделка на срещата на лидерите от ЕС в четвъртък и петък и дали британското правителство ще може да я прокара през парламента.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.4%, докато японският Nikkei скочи с 1.5%, достигайки 10-месечен връх.

Австралийският основен индекс добави 0.9%, докато южнокорейският KOSPI се покачи с 0.6%, запазвайки ръста си, след като централната банка на Южна Корея понижи лихвите за втори път в последните три месеца.

По-добрите от очакваните финансови отчети на големите щатски банки JPMorgan, Citigroup и Wells Fargo също подкрепиха акциите, въпреки че Международният валутен фонд (МВФ) занижи прогнозата си за ръста на световната икономика през 2019 г. за пети път.

Новините около търговията между САЩ и Китай не са особено обнадеждаващи.

Позовавайки се на свои източници, от Bloomberg информираха, че Китай трудно ще купува селскостопанска продукция за 50 млрд. долара годишно от САЩ, освен ако не премахне ответните мита върху американски продукти, което би изискало реципрочни действия от страна на американския президент Доналд Тръмп.

От Китай също така обявиха, че Пекин е против новите мерки, приети от Камарата на представителите в Конгреса на САЩ, свързани с протестите в Хонконг, и призоваха законодателите да спрат да се месят.

Новината помогна на японската йена да се отдалечи от 2.5-годишното си дъно спрямо щатския долар.

Йената беше на ниво от 108.69 спрямо долара, в сравнение с достигнатото вчера дъно от 108.90.

Доларият индекс пък беше подложен на натиск и се движи близо до триседмичното си дъно при 98.338. Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1028 спрямо долара.

При суровините петролът от сорта брент поскъпна с 10 цента, до 58.84 долара за барел. Щатският лек суров петрол се оскъпи също с 10 цента, до 52.91 долара за барел, след като в предходната сесия поевтиня вследствие на опасенията относно ефекта на търговската война между САЩ и Китай върху световната икономика.

Спот цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 481.48 долара за тройунция.