Нигерия – най-големият износител на петрол в Африка, може да се обърне към слънцето, за да генерира повече енергия, пише Bloomberg в свой материал.

Сенатори в столицата на страната Абуджа обсъждат дали да бъдат заложени в тазгодишния бюджет 30 млн. долара за инвестиции в соларни проекти. Очаква се законодателите да осигурят финансиране за соларни инсталации извън преносната мрежа и производство на фотоволтаици, споделя генералният секретар на Renewable Energy Association of Nigeria (REAN) Годуин Аикбокан. Решението се очаква да бъде взето този месец.

„Това просто ви дава представа как правителството приема слънчевата енергия като част от енергийния микс,“ казва Аикбокан в телефонно интервю за Bloomberg. Страната може да получи инвестиции за около 2.5 млрд. долара в мащабни соларни проекти до 2018 г., добавя той.

Само няколко месеца след като Нигерия обяви планове да пусне „зелени“ облигации, чрез които да набере капитал за финансиране на възобновяеми енергийни проекти, сега най-голямата икономика в Западна Африка обмисля как да осигури чиста енергия за повече от своите 180 млн. жители.

Това е поредната страна членка на ОПЕК, която засилва употребата на зелена енергия за вътрешни нужди. Планове за сериозни инвестиции в тази насока вече бяха обявени от неформалния лидер на петролния картел Саудитска Арабия, както и от Обединените арабски емирства.

Нигерийските власти искат да генерират до 1200 мегавата слънчева енергия от соларни съоръжения извън преносната мрежа. По данни на германската агенция за развитие GIZ, понастоящем нигерийските домакинства и малките бизнеси в страната харчат по 21.8 млрд. долара всяка година, захранвайки дизеловите генератори, които им осигуряват електричество.

„Заради повсеместното използване на малки дизелови генератори, соларните панели, които елиминират нуждата от гориво, вече са икономична опция,“ изтъква Итамар Орланди от Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

По данни на BNEF през последните две години в Нигерия са внесени соларни панели китайско производство на стойност, надхвърляща 50 млн. долара, което подсказва, че в страната съществува сериозен интерес към слънчевата енергия. Правителството иска да увеличи преноса на слънчевата енергия, така че тя да представлява 23% от енергийния микс на страната до 2025 г. През 2015 г. делът на този тип енергия бе 13 на сто.

За тези намерения говорят и инициативи, като тази на Niger Delta Power Company, която в началото на тази година сключи договор с Azuri Technologies за осигуряването на електрически системи на 20 000 домакинства в селски райони, откъснати от електропреносната мрежа. В същото време нигерийските законодатели, които вече приватизираха държавните енергийни централи през 2015 г., продължават да формулират стимули, целящи да окуражат инвеститори, готови да развиват мащабни соларни проекти.

Приватизацията на енергийния сектор преди две години позволява на предприемачи като Ерабор Окогун – основател на базираната в Лагос соларна компания Nemoante, да печелят проекти. През миналата година компанията постигна споразумение с правителството на страната за покупка на 120 мегавата слънчева енергия и сега очаква нови възможности.

„Работещото население на Нигерия е 70 млн. души,“ коментира Окогун, цитиран от Bloomberg. „Всяка амбициозна индустриална нация се нуждае от 1 гигават енергия за всеки 1 милион души, така че осигуряването на енергия само за тези хора е 70-гигаватова възможност.“