Хората, които удължиха еврото и спечелиха пари около цялата драма с Гърция, заложиха на една много простичка идея: Гърция бе огромната, надеждна и жизненоважна военна база на САЩ (привидно на НАТО), контролираща Средния изток и голяма част от Средиземноморието.

Така че, когато картите бяха свалени, планът на Германия да унищожи Гърция, като я изхвърли от еврозоната, отиде на бунището на европейската история, пише в своя коментар за CNBC доктор Майкъл Иванович, бивш старши икономист в ОИСР, икономист в подразделението на Федералния резерв в Ню Йорк и преподавател по икономика в Колумбийския университет.

Находчивите инвеститори, някои от които в момента седят до президента на САЩ Доналд Тръмп, вероятно са се подсмихвали, когато бившият германски финансов министър Волфганг Шойбле изнасяше лекция като на ученик на бившия министър на финансите на САЩ Тим Гайтнър в лятната си резиденция в Северно море през юли 2012 г.

Подсмихването вероятно е прераснало в смях, когато медиите писаха, че Гайтнър е "изплашен" от това, което му е било казано и бърза да докладва на президента Барак Обама за действията на Берлин.

Гайтнър вероятно не е знаел, че щатските генерали скоро ще сложат край на опита на Германия да постави една европейска и трансатлантическа трагедия.

На фона на всичките затруднения в отношенията с Турция в момента и необходимостта, както казват от Пентагона, да се направи така, че щатската дипломация да действа от позицията на силата, военните активи, разположени в Гърция, са вероятно по-важни от когато и да било за това да се помогне при разрешаването на проблемите в разкъсваната от война Сирия и останалата част от Близкия изток.

Вярно е: Биг Брадър гледа

По тази причина европейците ще трябва да преглътнат по-голяма част от 190-те млрд. долара публичен дълг на Гърция, създаден благодарение на небрежността на Германия (заради това, че позволи обявяването на неверни данни за публичния дълг на страна членка на еврозоната) и впоследствие да спрат кръвоизлива.

Сега, след като имаме примера с Гърция, кой нормален човек би заложил, че хората, отговарящи за националната сигурност на САЩ, ще допуснат някога разпадане на Европейския съюз — епохален проект, насочен към мира и просперитета, замислен през 50-те години от едни от най-големите умове на щатската дипломация и подкрепен с трилиони долари щатски инвестиции в архитектурата на европейската сигурност?

Постоянно загрижените за финансите си германци подкрепят оставянето на сигурността на Европа в ръцете на НАТО, която се предвожда от САЩ и основно се финансира от същото място. Да, Германия е доволна от това САЩ да гарантира за сигурността й, докато харчи едва 1.2% от БВП за отбрана — много по-малко от вноската й за НАТО, която възлиза на 2% от БВП.

Според някои медии, всички германски подводници са извън срока на експлоатация, едва 105 (от 244) танка са годни за използване, а много изтребители стоят на земята заради липсата на резервни части.

Някой иска ли да продължи да критикува Тръмп за това, че Германия ползва безплатно чадъра на американската отбрана, докато в същото време страната има 64.2 млрд. долара търговски излишък със САЩ през 2017 г.?

Това би било трудно, ако човек е запознат с геостратегическите и търговските начини на действие на Вашингтон. За хората, които се опитват да открият някакъв лъч надежда, вероятно трябва да се отбележи, че по време на Мюнхенската конференция по сигурността през миналата седмица Германия отказа да участва в опитите на Франция и на Еврипейската комисия да заобиколи НАТО, като създаде независима европейска отбрана.

Министърът на отбраната на Германия заяви по време на конференцията, че страната иска да остане в една рамка на "постоянно и структурирано сътрудничество" (разбирайте НАТО), а канцлерът на Германия гарантира това, като подкрепи правилото за анонимното гласуване по въпросите на отбраната в Европа.

Състоянието на еврозоната

Това е тежък удар по усилията на Франция да присъедини Германия към своя проект за "автономна европейска отбранителна структура."

Френските медии също така предвиждат още проблеми за техния млад и ентусиазиран президент. Германия изглежда не е готова да сътрудничи за нови, скъпи и ненужни, според Берлин, слоеве на европейската бюрокрация за прилагането на реформи в еврозоната, предложени от френското правителство през миналата година.

Означава ли това, че ЕС и еврозоната скоро ще се разпаднат?

Никак даже. Анти-ЕС силите са в отстъпление навсякъде. Дори и някогашните евроскептици, които ще се борят за властта в Италия на изборите на 4 март, сега са проевропейски настроени, като единствено заявяват, че няма да се поддадат на тормоз от страна на Германия.

Какво може да се каже по икономическите и финансовите въпроси? Предлагат ли някакви смислени причини за скъсяване на еврото?

Също не. Ето защо.

Динамиката на икономическия растеж на еврозоната почти не е била по-добра от приемането на еврото на 1 януари 1999 г. През третото тримесечие на миналата година БВП на еврозоната нараства с годишен темп от 2.6%.

Единственият ръст от 3%, или малко над 3%, е отчетен през 2006 и 2007 г., но той вероятно ще бъде изравнен, когато излязат данните за представянето на БВП на еврозоната през четвъртото тримесечие.

При заетостта положението също изглежда добро. Нивото на безработица в еврозоната намалява до 8.7% в края на 2017 г., в сравнение с достигнатите 12% през 2013 г., като в Германия и Франция дори има недостиг на квалифицирани кадри.

Проблеми с публичните финанси? Да, задълженията на правителствата от еврозоната възлизат на 107% от БВП през миналата година. Това е доста далече от заложения таргет от 60% от БВП, но въпреки това е по-малко от 112-те процента от БВП, отчетени през 2014 г.

Освен това, силно задлъжнелите държави, като Гърция, Италия и Португалия, имат първични бюджетни излишъци в размер на между 2.4% от БВП (Италия) до 6.7% от БВП (Гърция).

Всичките тези силно задлъжнели държави са поставени под натиск да балансират бюджетите си в следващите две години. Според Иванович, повечето от тях ще го направят, защото в момента само Испания и Франция имат бюджетен дефицит от над 2% от БВП.

Какво може да се каже за задълженията от проблемите с банковия сектор? Иванович твърди, че доколкото е запознат, има спекулации за сериозни затруднения в това отношение само при една държава.

Инвестиционни идеи

За политическата стабилност в ЕС или в еврозоната няма заплахи. В нито една от държавите, които ще останат в ЕС след брекзит, няма достатъчно голяма политическа подкрепа за напускане на съюза.

Всъщност, политическите партии, които използват тази платформа, отчетоха загуби в няколко европейски държави (Нидерландия и Франция). Дясноцентристките италиански партии също зарязаха евроскептичните си позиции, защото осъзнаха, че тази стратегия не носи гласове.

По отношение на отбраната и сигурността, САЩ, посредством НАТО, остава мултитрилионен акционер в сигурния и проспериращ Европейски съюз, който е дестинация за една пета от продажбите на САЩ в чужбина.

Работейки срещу германската политика на фискални ограничения Европейската централна банка изведе икономиката на еврозоната и финансовата й система до една от най-добрите години след приемането на еврото преди 19 години.

Моето послание към желаещите да скъсяват еврото е следното, пише Иванович: Не се замесвайте с президента на ЕЦБ Марио Драги — обучен в Масачузетския технологичен институт икономист и много опитен ръководител и служител на ЕС.

Имайте търпение. Неговият мандат изтича през следващата година. Германците нямат търпение да му видят гърба. Ако Германия надвие над Франция, което изглежда вероятно, и сложи свой кандидат начело на ЕЦБ, тогава може би ще се присъединя към вас, казва Иванович.