Дневният оборот на световния валутен пазар достигна пиковите 5 трлн. долара. през септември 2012 г. Той е считан за пазарът, който се доближава най-много до така наречената идеална конкуренция, въпреки интервенциите на централните банки.

Ето и кои са най-търгуваните валути в света:

Щатски долар

Близо 85% от сделките на валутните пазари са с участието на щатския долар. До създаването на Системата на федералния резерв през 1913 г., в САЩ са емитирани различни валути.

В края на 18-и век и по време на Американската революция, Континенталният конгрес отпечатва първите си хартиени пари. Инфлацията обаче бързо се покачва и тези пари скоро стават безполезни.

Вижте още: Кратка история на щатския долар

Първата банка на САЩ, създадена през 1791 г., е първият опит за централно банкиране, който обаче не е добре приет от електората, който в по-голямата си част е бил съставен от земеделци. Когато 20-годишното право за извършване на банкови операции на банката изтича през 1811 г., гласовете в Конгреса се оказват недостатъчни за подновяването му.

Втората банка на САЩ от 1816 г. има подобна съдба. След финансовата суматоха от края на 19-и и началото на 20-и век американското общество вече е готово за създаването на централна банка. През 1913 г. президентът Уудроу Уилсън подписва Закона за Федералния резерв.

Евро

Въпреки че влиза в употреба едва през 1999 г., еврото се превръща във втората най-търгувана валута в света с 39% дял от сключваните ежедневно сделки. Въвеждането на обща валута и създаването на централна банка, която я контролира, обаче не било е лека задача.

Вижте още: Кратка история на еврото

Представете си германската марка, френският франк, италианска лира и т.н. и колко организация е била необходима, за да бъдат заменени те с еврото. От началото на 60-те години, централните банки на Европейската общност се опитват да координират паричната си политика и да се грижат за ценовата стабилност.

Маастрихтският договор от 1992 г. поставя върху хартия една дълго обмисляна идея – обща валута. През 1998 г. е създадена Европейската централна банка. Еврото е въведено през 1999 г.

Японска йена

С дял от над 19% от световната валутна търговия йената заема третото място. Историята на йената може да бъде проследена до 1871 г., когато тя е официално приета за валута на Япония. През 1882 г. е създадена Централната банка на Япония.

Кратка история на йената можете да видите тук.

В края на Втората световна война през 1942 г. банката е преструктурирана, съгласно новия Закон за Централната банка.

Законът от 1942 г. е променян на няколко пъти след Втората световна война и е напълно преработен през 1997 г., така че да отразява модерните принципи на централното банкиране – независимост от фискалната власт и прозрачност.

Британска лира

Британската лира има дял от почти 13% от дневната валутна търговия в световен мащаб. Официалното име на валутата е паунд стърлинг. Като една от най-старите централни банки в света Централната банка на Великобритания е създадена през 1694 г.

Вижте още: Кратка история на британската лира

Банката започва да емитира банкноти още същата година. През 1734 г. банката се мести на улица Треднийдъл, където се намира и до днес.

Австралийски долар

Делът на австралийския долар от световната валутна търговия надхвърля 7.6%. Преди 1911 г. частни банки са печатали банкноти в Австралия.

През 1911 г. е създадена Държавната банка на Австралия. По това време обаче тя е била като търговска банка и не е имала задълженията на централна банка. Тогава Министерството на финансите на страната е емитирало банкноти. През 1924 г,. банката е преструктурирана и получава контрола над емитирането на банкноти. От тогава до 1945 г. банката постепенно започва да се занимава с дейности, свързани с централното банкиране.

През 1959 г. част от Държавната банка на Австралия е преименувана на Централна банка на Австралия (RBA), за да изпълнява функциите на централна банка. Държавната банка на Австралия пък запазва функцията си на институция за търговско банкиране.

Швейцарски франк

С над 6.4% от сключваните ежедневно сделки швейцарският франк е шестата най-търгувана валута в света. До средата на 19-и век кантоните в Швейцария са емитирали собствена валута. След като през 1848 г. първата Федерална конституция влиза в сила, през 1850 г. е приет и Федералния закон за сечене на монети.

Вижте още: Кратка история на швейцарския франк

В крайна сметка Швейцарската централна банка е основана през 1905 г. През 1910 г. централната банка получава монопола върху емитирането на пари.

Канадски долар

Като седмата най-търгувана валута в света, канадският долар има 5.3% от глобалната валутна търговия. До началото на 19-и век, в канадските провинции са се използвали редица различни валути, между които британски, френски и местни. В годините до създаването на Конфедерацията, по-голяма част от страната е била организирана под формата на малки селища, разпръснати на голяма площ, което превръщали клоновото банкиране в практичен подход.

През 18-и и началото на 19-и век, клоновото банкиране работело добре. След това масови изтегляния на депозити намалили доверието към системата, а идеята, че правителството трябва да емитира пари, започва да набира подкрепа. През 1871 г. е приет закон за въвеждане на единна валута.

Създаването на централна банка обаче отнема повече време. Голямата депресия от началото на 30-те години убеждава политиците да създадат централна банка. През март 1935 г. Централата банка на Канада отваря врати.

Хонконгски долар

Делът на хонконгския долар от дневната валутна търговия е около 2.4%. Когато Великобритания окупира Хонконг и го превръща в пристанище за свободна търговия през 1841 г., там не е имало местна валута в обращение. В този период са се използвали различни чужди валути, между които испански, мексикански и други сребърни долари, индийски рупии и китайски валути.

В първите години на колонията хонконгското правителство се опитвало да налага паунд стърлинг. В периода 1845-1859 г. са създадени три банки, които емитирали пари. В крайна сметка през 1863 г. правителството на Хонконг обявява сребърния хонконгски долар за законно платежно средство. През 1898 г. Китай отдава Хонконг на Великобритания под наем за 99 години. През 1997 г. Хонконг стана Специален административен район на Китай.

Шведска крона

Делът не шведската крона от световната валутна търговия възлиза на 2.2% дневно. Това е валутата на Швеция от 1873 г. Изсичането на първите шведски монети обаче става още през 10-и век.

В средата на 17-и век стокхолмската Banco става първата шведска банка. Банката емитирала банкноти, но е била частна банка, подчинена на строга държавна регулация. Банката е закрита, тъй като обществото губи доверие в нея, но през 1668 г. отново отваря врати като Шведска кралска банка.

Въпреки че инфлацията нараства през 18-и век и налагането на ценова стабилност става важно, създаването на централната банка в страната отнема известно време. През 1867 г. Шведската кралска банка сменя името си на Sveriges Riksbank и става централната банка на Швеция. По-късно през 1897 г., Sveriges Riksbank получава монопол върху емитирането на банкноти.

Новозеландски долар

С 1.6% дял от световната валутна търговия новозеландският долар оформя челната десетка на най-търгуваните валути в света. Въпреки че европейците разбират за островите известни днес като Нова Зеландия още през 17-и век, Нова Зеландия става британска колония чак в средата на 19-и век.

С европейците пристигат и хартиените пари. През 19-и век в Нова Зеландия в обращение са златни, сребърни и бронзови британски монети, заедно със съществуващи чужди монети (като австралийски например). Националната валута е въведена през 1934 г., а малко след това е създадена и Централната банка на Нова Зеландия.