Азиатските акции търсят стабилност днес след поредицата силни корпоративни отчети от САЩ, въпреки че ефектът от регулаторните мерки на Пекин продължава да се усеща на фона на разочароващите икономически новини.

Опасенията около Китай бяха очертани от данните, които показаха, че фабричната дейност пада рязко през юли на фона на нарастващите разходи и екстремните климатични условия.

За сравнение икономическото възстановяване в Европа изпреварва всички очаквания през миналото тримесечие, докато потребителите в САЩ са харчили сериозно през юни с отпадането на ограниченията около коронавируса, тенденция, която вероятно ще гарантира силни данни за заплащането в края на тази седмица, пише Ройтерс.

Около 89% от публикуваните наскоро близо 300 фирмени отчета бяха по-добри от очакванията относно печалбата.

Очертават се и още фискални стимули тъй като Сенаторите в САЩ работят по финализирането на инфраструктурен план на стойност 1 трлн. долара, който може да бъде приет тази седмица.

Оптимизмът бе очевиден на Уолстрийт, като фючърсите на S&P 500 нарастват с 0.5%, а тези на Nasdaq бележат повишение от 0.4%.

Фючърсите на EUROSTOXX 50 нарастват с 0.3%, докато тези на FTSE бележат ръст от 0.2%.

Азиатските акции не се справят толкова добре, като мерките на местните регулаторни органи спрямо технологичния и образователния сектор се отразиха негативно на книжата, а разпространението на Делта варианта на коронавируса се отрази на икономическия растеж.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI за последно отчиташе повишение от 0.2%, след като миналата седмица падна до най-ниското си ниво за годината.

Каква дивидентна доходност предоставиха родните публични компании?Преди около десет дни ви информирахме за публичните компании, разпределили най-голям дивидент със своите акционери.

Японският Nikkei нарасна с 1.6%, отдалечавайки се от най-ниското си ниво от януари. Инвеститорите следят индексът на китайските сини чипове, който се повиши с 0.9%, след като падна с 5.5% миналата седмица.

Еврото поскъпва до 1.1866 спрямо долара, отдалечавайки се от достигнатото през юли дъно от 1.1750.

Доларът също така отстъпва до 109.67 спрямо йената, след като наскоро достигна връх от 110.58, но разполага с подкрепа при 109.35. В резултат на това доларовият индекс се понижи до 92.110, след като през юли достигна връх от 93.194.

Спадът при доходността на щатските държавни облигации и долара подкрепи златото през миналата седмица, но металът отново не успя да проби съпротивата при 1 832 долара за тройунция и за последно се търгува без промяна в цената на ниво от 1 811 долара за тройунция.

Цените на петрола отстъпват днес след като слабите икономически данни от Китай се отразиха на перспективите относно търсенето.

Брентът поевтинява с 1.02 долара до 74.39 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 91 цента до 73.04 долара за барел.