Азиатските пазари са в замислено настроение днес, докато инвеститорите изчакват, за да видят колко агресивно Федералният резерв ще повиши лихвите, като много от тях се опасяват, че тези действия ще тласнат световната икономика към рецесия.

Доходността по щатските държавни облигации достигна най-високите си стойности от десетилетие, а доларът поскъпна до 20-годишен връх на фона на очакванията, че Фед ще вдигне лихвата със 75 базисни пункта до 1.50-1.75% по-късно днес.

Това би било най-голямото увеличение от 1994 г., а пазарите вече очакват основната лихва да достигне 3.75-4.0% до края на годината.

"На фона на високата инфлация, повишаващите се лихви и засилващите се опасения относно рецесия, щатският борсов индекс S&P 500 записа най-лошия си старт на годината от 1962 г.," отбелязаха анализатори от Goldman Sachs.

Малцина смели инвеститори търсеха изгодни сделки днес, като фючърсите на S&P 500 нарастват с 0.4%, докато тези на Nasdaq отчитаха повишение от 0.6%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 и на FTSE нарастваха с 0.3% и 0.2%, респективно.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчиташе ръст от 0.2%, но бележи рязък спад за седмицата.

Японският Nikkei изгуби 0.6%, но пазарните нагласи бяха подпомогнати от проучване, което показа подобряване на доверието сред японските производители.

Изнесените данни за продажбите на дребно и промишленото производство в Китай за май бяха малко по-добри от очакваните, но все още отчитаха ефектите от локдауните заради COVID-19.

Властите в Пекин предупредиха вчера, че градът с население от 22 милиона души "се надпреварва с времето", за да овладее най-сериозното разпространение на заразата от началото на пандемията, информира Ройтерс.

26 инвестиционни посредници и банки се включват в Ден за акции на 15 юниПо време на инициативата всички индивидуални инвеститори (физически лица) ще могат да закупят или продадат акции от регулирания пазар на БФБ, включително и пазар beam - без такси и комисиони към борсата, Централен депозитар и участващ в инициативата инвестиционен посредник или банка

Пазарите на облигации бележат лек ръст, като доходността по 10-годишните щатски държавни облигации намалява до 3.43%, след като вчера достигна връх от 3.498%.

Доходността по двегодишните книжа беше на ниво от 3.38%, след като вчера докосна най-високото си ниво от 2007 г. при 3.456%.

Случващото се при държавните облигации подкрепя долара, който поскъпна до 20-годишен връх спрямо кошница от валути, като ръстът беше оглавен най-вече от поскъпването спрямо йената.

Доларът се разменяше срещу 135.27 йени, след като преди това поскъпна до най-високите си нива от 1998 г. при 135.60.

Поредното поскъпване дойде, след като Централната банка на Япония засили изкупуването на облигации с цел поддържането на лихвите близо до нула, въпреки че по-голямата част от света затяга паричната си политика.

Еврото се задържа при 1.0440 спрямо долара, недалеч от достигнатото през май дъно от 1.0348.

Повишаващата се доходност по държавните облигации и скъпият долар се отразяват негативно на златото, което се търгува близо до най-ниското си ниво от месец при 1 816 долара за тройунция.

Цените на петрола нараснаха, след като ОПЕК потвърди прогнозата си, че през 2022 г. търсенето на суровината в световен мащаб ще надхвърли нивата отпреди пандемията.

Брентът поскъпва с 22 цента до 121.39 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол нараства с 20 цента до 119.13 долара за барел.