Ескалиращото напрежение в Близкия изток, предстоящото изслушване на бившия директор на ФБР пред Конгреса, изборите във Великобритания и срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) през тази седмица се отразиха негативно на азиатските акции, на петрола и на долара.

Цената на петрола падна след продължилото преди това кратко възстановяване, след като Саудитска Арабия и няколко други държави прекратиха отношенията си с Катар, обвинявайки страната в това, че подкрепя екстрмизма и подкопава стабилността в региона.

Основият индекс на борсата в Катар падна с над 8% вчера, до най-ниското си ниво от януари 2016 г.

Цената на щатския лек суров петрол се понижи с 0.6%, до 47.12 долара за барел, след като вчера изгуби 0.55%.

Петролът от сорта брент поевтиня с 0.6%, до 49.17 долара за барел, след като вчера падна с 1%.

Доларовият индекс докосна седеммесечно дъно преди изслушването пред Конгреса на бившия директор на ФБР Джеймс Коуми в четвъртък.

Коуми планира да свидетелства относно разговорите му с Доналд Тръмп, в които президентът му е оказвал натиск да прекрати разследването на отношенията на бившия съветник по националната сигурност Майк Флин за връзките му с Русия.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, падна до най-ниското си ниво от президентските избори в САЩ през ноември и за последно губеше 0.2%, до 96.623 пункта.

Доларът изгуби 0.6%, до 109.85 спрямо йената, доближавайки се до шестмесечно дъно по-рано през сесията.

Изнесените вчера данни, които показаха, че активността в сектора на услугите в САЩ се забавя, също засегнаха долара.

Щатската валута бе подложена на натиск и от страна на по-скъпото евро, на фона на очакванията, че ЕЦБ ще промени реториката си по отношение на ниските лихви в четвъртък.

ЕЦБ може да обсъди отказа от някои свои обещания да увеличи стимулите, ако е необходимо, са заявили пред Reuters източници, близки до банката.

Еврото поскъпва с 0.1%, до 1.127 спрямо долара днес. Британският паунд добави също 0.1%, до 1.292 долара.

Преднината на управляващата консервативна партия на премиера Тереза Мей пред лейбъристите се е смалила до едва 1 процентен пункт, според спциологическо проучване, проведено преди терористичните атаки в Лондон.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.2%, отстъпвайки от двегодшния връх, достигнат вчера.

Японският Nikkei 225 изгуби 0.5%, на фона на по-скъпата йена.

Пазарите в Южна Кореа са затворени днес заради празник.

Австралийският основен индекс се понижи с 1.1%, докато австралийският долар изгуби 0.2%, до 0.7471 щатски долара, след като през миналото тримесечие дефицитът по текущата сметка се сви до най-ниското си ниво от повече от 15 години.

Китайският индекс CSI300 и хонконгският HSI днес записаха ръст от 0.1% и 0.3%, респективно.

Вчера индексите на Уолстрийт изгубиха между 0.1 и 0.2%, като Apple Inc. бе най-големият губещ в Dow Jones.