Азиатските борсови индекси загубиха позиции в понеделник, отстъпвайки от над триседмичните върхове, достигнати в края на миналата седмица.

Притесненията за предстоящия глобален икономически спад отслабват рисковия апетит на инвеститорите.

Доходността по американските държавни облигации се понижи - на фона на очакванията, че рецесията в САЩ ще забави агресивната кампания за затягане на монетарната политика от страна на Федералния резерв.

В същото време доларът продължава да печели позиции, подкрепен от имиджа си на сигурно инвестиционно убежище.

Водещият индекс на борсата в Токио Nikkei 225 отстъпи с 0.75% спрямо петъчните си нива, докато китайските сини чипове се понижиха с 0.13%.

Hang Seng в Хонконг се понижи с 0.45%.

Регионалният бенчмарк MSCI Asia Pacific, който следи движението на акциите на водещите компании в азиатско-тихоокеанския регион, загуби 0.62%, след като в петък достигна най-високата си стойност от 29 юни насам.

Тази седмица инвеститорите ще следят до каква степен силният долар ще навреди на финансовите резултати на Apple и Microsoft, които ще публикуват данните за полугодието.

Цените на храните вървят безмилостно нагореЦената на литър олио остава стабилна и достига 5,49 в зависимост от марката

Доларовият индекс, който измерва курса на американските пари спрямо шест водещи световни валуги, се повиши с 0.1% до 106.81 пункта.

Зелените пари добавиха 0.29% до 136.485 спрямо йената, докато еврото падна с 0.24% до 1.01875 долара.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ се движи около 2.79%, след като в края на миналата седмица достигна ниво от над 3%.

Федералният резерв на САЩ приключва двудневното си заседание в сряда, а пазарите очакват повишение на лихвения процент със 75 базисни пункта. Шансът за по-рязко увеличение с един процентен пункт се оценява на около 9%.

На стоковите пазари петролът от сорта брент добави 0.15% до ниво от 103.35 долара за барел, докато американският лек суров петрол се търгува на ниво от 94.75 долара за барел.

Златото поевтиня с 0.14% в сутрешната търговия до малко над 1724 долара за тройунция.