Азиатските акции поскъпват днес, като китайските акции се доближиха до триседмични върхове вследствие на признаците, че възстановяването на световната икономика е в ход, което подкрепи апетита към риск.

Същевременно, доларът поевтиня до двумесечно дъно.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.3%, преодолявайки важна техническа съпротива, като достигна най-високото си ниво от 18 март.

Индексът записва силна серия в последно време, като във вторник отчете второ поредно седмично повишение и е на път да отчете още един печеливш месец. От април 2020 г. индексът не имал положителна доходност само в три месеца.

Индексът на китайските сини чипове CSI 300 нарасна с 0.4% - до най-високото си ниво от 6 април.

Южнокорейският KOSPI добави 0.4%, докато новозеландският основен индекс се повиши с 0.6%.

Японският Nikkei изтри първоначалните си загуби и нараства с 0.1%, докато австралийският основен индекс бележи леко понижение.

Още две компании скоро ще достигнат оценка от 2 трилиона долараTesla не е сред тях

Апетитът към риск беше засилен от изнесените през миналата седмица данни за производствената дейност в началото на април, които бяха индикатор за силно начало на второто тримесечие. Данните за производството отчетоха рекордни нива в САЩ и дадоха индикации за край на двойната рецесия в Европа.

Инвеститорите приеха силните данни, отърсвайки се от опасенията относно евентуално увеличение на данъците върху капиталовата печалба в САЩ.

В петък щатските индекси записаха повишения, като S&P 500 достигна рекорд по време на сесията и в крайна сметка затвори с 1.1% нагоре. Dow Jones се повиши с 0.7%, докато технологичният Nasdaq Composite добави 1.4%.

E-mini фючърсите на S&P 500 се търгуват без промяна днес.

По-късно през седмицата се очаква данните за БВП на САЩ за първото тримесечие, като прогнозите са за завръщане към нивата отпреди пандемията.

На валутните пазари турската лира поевтинява и се доближава до рекордните си дъна вследствие на охлаждане на отношенията на страната със САЩ и след като новият управител на централната банка на страната даде индикации, че евентуални повишения на лихвите биха навредили на икономиката.

Доларовият индекс отчита понижение до 90.739, което е най-ниското ниво от 3 март.

Доларът бележи лек спад спрямо японската йена до 107.76. Еврото поскъпва с 0.1%, до 1.2105. Чувствителният на риск австралийски долар се търгува в тесен рейндж и за последно се разменяше срещу 0.7762 щатски долара.

При суровините щатският лек суров петрол поскъпна с 4 цента, до 62.18 долара за барел, докато брентът се търгува без промяна в цената на при 66.11 долара за барел.

Златото поскъпна с 0.1%, до 1 778.92 долара за тройунция.