След двудневно понижение щатският долар продължава да е в отбранителна позиция спрямо другите основни валути, след като вчера председателят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл увери, че има още време преди затягането на паричната политика.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, беше на ниво от 91.775 в ранната азиатска сесия, отстъпвайки от двумесечния си връх от 92.408, достигнат в края на миналата седмица.

Индексът изтри около една трета от поскъпването си от миналата сряда, когато Фед изненада пазарите, като даде индикации за много по-ранно вдигане на лихвите, отколкото инвеститорите очакваха преди това.

Вчера Пауъл и президентът на подразделението на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс предупредиха, че икономическото възстановява има нужда от още време преди ограничаване на стимулите и по-високите лихви да са подходящи.

Еврото остава почти без промяна на ниво от 1.19340 спрямо долара, след като поскъпна от достигнатия в края на миналата седмица минимум от 1.18470.

Австралийският долар остава почти без промяна на ниво от 0.7546 щатски долара, след като наскоро падна до 0.7478.

Уолстрийт записа най-добрия си ден от мартНа валутните пазари доларът спря за глътка въздух след рязкото си поскъпване след поднесената миналата седмица изненада от Фед

Йената, която се движи обратна посока на доходността по щатските държавни облигации, се търгува почти без промяна при 110.740 спрямо долара, близо до достигнатите 110.825 през миналата седмица за първи път от 1 април, информира Ройтерс.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации се понижи в азиатската сесия до 1.4616%, след като преди седмица беше достигнала 1.5940%.

“Няма да вдигаме лихвите превантивно, защото се страхуваме от евентуална инфлация,” заяви вчера Пауъл в изслушване пред Конгреса. “Ще изчакаме за доказателства за реална инфлация или други дисбаланси.”

Уилямс каза, че Фед ще държи под око икономическите данни, за да определи кога ще е подходящо да започне да коригира паричната политика. “Все още има доста време”, каза той.

Сега инвеститорите се фокусират в данните за инфлацията при потребителските цени в САЩ, които се очакват в петък.

Биткойнът се търгуваше на ниво от 33 700 долара, след като вчера цената му падна до 28 600 долара за първи път от началото на януари на фона на засилващите се мерки от страна на Китай спрямо криптовалутите.

Пониженията в последните два месеца ограничиха ръста в цената на биткойна от началото на годината до едва 16%. Най-популярната криптовалута поскъпна до рекордните 64 895.22 долара на 14 април.