Азиатските акции бележат ръст днес, но остават в рейнджа си от последните дни, докато инвеститорите насочват вниманието си към данните за инфлацията в САЩ и риска от възходяща изненада, което би могло да накара Федералния резерв да започна да ограничава огромните си стимули.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI бележи леко повишение до 700.6 пункта, но остава в рейнджа 698-712, в който се движи от края на май.

Японският Nikkei и австралийският основен индекс се нараснаха с по 0.4%. Китайските акции поскъпват, като индексът на сините чипове се повиши с 0.9%

Вчера голямото раздвижване беше при пазарите на инструменти с фиксирана доходност. Късите позиции при щатските държавни облигации бяха на най-виското си ниво от 2018 г., според данни на JP Morgan.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи до 1.4891%, в сравнение с 1.528% във вторник. Спад под 1.47% би означавало понижение до най-ниското ниво от 4 март.

Има и предположение, че хеджфондовете са внесли промени в разпределението на облигациите в портфейлите си, предвид ниската волатилност на пазара на облигации напоследък, казват анализатори.

Кристофор Павлов: Строителството и енергетиката ще спечелят най-многоПавлов обяви, че произведеният БВП на страната за първото тримесечие на 2021 г. е само с 1.4% под нивата от преди пандемията

На Уолстрийт вчера индексът S&P 500 се доближи до рекордно високото си ниво, достигнато през май, благодарение на ръст в технологичния сектор и при акциите на компаниите в сферата на здравеопазването, но в крайна сметка приключи деня с понижение от 0.1%. Dow Jones отчете спад от 0.44%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.09% надолу.

Пазарите очакват решението относно паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) по-късно днес.

Също днес се очакват данните за инфлацията в САЩ, като прогнозите са за ръст на индекса на потребителските цени с 0.4% през май, с което годишната инфлация би достигнала 3.4%, сочи проучване на Ройтерс.

Анализатори смятат, че данните ще са от ключово значение за златото, тъй като опасенията от по-висока инфлация и последващо ограничаване на стимулите биха могли да намалят блясъка на жълтия метал.

Щатските фючърси на златото днес поевтиняват с 0.3%, до 1 889.50 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижиха след скока от предходната сесия, който беше породен от надеждите за по-голямо търсене от страна на западните икономики, които постепенно отварят след блокадите заради коронавируса.

Фючърсите на петрола от сорта брент губят 22 цента, до 72 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол отстъпват с 27 цента, до 69.69 долара за барел.

На валутните пазари имаше слаба активност, като доларът се търгува без изменение спрямо йената на ниво от 109.58.

Еврото поевтинява до 1.2169 спрямо долара преди срещата на ЕЦБ, докато британският паунд отстъпва до 1.4100. Австралийският и новозеландският долар също отчитат леки понижения.

Доларовият индекс пък записа лек ръст до 90.140.