Доларът поскъпва, пазарите на акциите изпитват затруднения, а петролът поевтинява в началото на седмицата, след като спорът между САЩ и Китай относно произхода на коронавируса помрачи оптимизма относно икономическия рестарт, докато страните по света облекчават ограниченията.

При ограничена търговия, тъй в като Китай и Япония днес е почивен ден, фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 1.7%, докато щатският лек суров петрол поевтинява със 7%.

Доларът поскъпна до едноседмичен връх спрямо чувствителните на апетитите към риска австралийски и новозеландски долар.

Южнокорейският индекс KOSPI отчита понижение, докато хонконгският Hang Seng се завърна след почивка от две сесии със спад от 3.5%. Австралийският основен индекс ASX 200 добави 0.5%.

Пониженията днес продължават слабото начало на месеца, което започна в петък с лошите данни за щатската икономика и със заплахата за нова търговска война между двете най-големи икономики.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и държавният секретар Майк Помпео наляха масло в огъня с нови коментари, с които хвърлят вината върху пандемията върху Китай, откъдето се смята, че тръгва заразата от новия коронавирус.

Вчера Помпео заяви, че има “значително количество доказателства”, че вирусът е тръгнал от лаборатория в централния китайски град Ухан.

Помпео не предостави доказателства, нито пък оспори заключението на щатските разузнавателни служби, че вирусът не е изкуствено създаден. Неговите коментари обаче засилиха натиска върху Китай, докато броят на смъртните случаи и икономическите поражения в САЩ растат.

“Рискът от спад на пазарите се увеличи тази седмица,” казва пред Ройтерс Крист Уестън от борсовия посредник Pepperstone в Мелбърн.

“САЩ не е единствената страна, която публично обвинява Китай, но те го правят най-често и трейдърите продават китайския юан,” казва той.

Китайските пазари са затворени днес, а офшорният юан продължи спада си от петък, достигайки до шестседмично дъно от 7.1560 за долар, преди да изтрие загубите си и да се търгува без промяна.

Австралийският долар падна под нивото от 64 американски цента за първи път от седмица насам, губейки 0.4% от стойността си, до 0.6390.

Лихвата по щатските 10-годишни държавни ценни книжа остана почти без промяна, като доходността се задържа на ниво от 0.6181%, след като търсенето на книжата остава силно. Цената на златото се стабилизира при 1 696.41 долара за тройунция.

На валутните пазари японската йена поскъпна с 0.2%, до 106.72 йени за долар, докато еврото отчита лек спад до 1.0950. Битанският паунд и новозеландският долар също поевтиняват.

На суровинните пазари, фючърсите на щатския лек суров петрол отчитат спад в ранната търговия, вследствие на опасенията относно свръхпредлагането и спада в търсенето, дори и след като някои щати и градове в САЩ и по света започнаха да облекчават мерките.

Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) за последно се търгуваха на ниво от 18.38 долара за барел, поевтинявайки с 1.40 долара, докато тези на брента губят 2.4%, или 62 цента, до 25.82 долара за барел.

Данните за неселскостопанската заетост в САЩ се очакват в петък, но според някои анализатори те може би няма да отразят напълно това как много хора са изгубили работата си.