Азиатските акции отстъпиха от двуседмичните си върхове днес, а китайските индекси стартираха на отрицателна територия вследствие на опасенията, че централните банки са по-близо до обмислянето на ограничаване на спешните стимули.

Междувременно, доларът се задържа близо до едноседмичен връх.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI губи 0.5% до 691.76, но все още е близо до достигнатото вчера ниво от 696.76, което беше най-високото от 10 май насам.

Китайските акции стартираха деня с понижения, като индексът на сините чипове отстъпва с 0.2%.

Австралийският основен индекс остава без промяна, докато новозеландският губи 0.9%, продължавайки спада си във втори пореден ден, след като централната банка на страната даде индикации за повишение на лихвите от следващата година.

Японският Nikkei отстъпва с 0.8%. E-mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.2%.

Пазарите на акции в световен мащаб бяха подкрепени от координирани усилия от страна на основните централни банки, които наляха трилиони долари на финансовите пазари от края на миналата година, докато в същото време поддържаха позицията си за по-ниски лихви в по-дълъг период и определят повишението на инфлацията като временно.

По-рано през седмицата заместник-председателят на Федералния резерв на САЩ Ричард Кларида заяви, че инфлационният натиск “до голяма степен ще бъде преходен,” но добави, че ръководителите в централната банка са на етап започване на дискусии за ограничаване на кризисната подкрепа за икономиката.

Вчера заместник-председателят на Фед Рандъл Куорълс, заяви, че на някакъв етап вече ще бъде важно за централната банка да обсъди планове за ограничаване на програмата за изкупуване на активи.

Кои милиардери продадоха най-много акции през последните 6 месецаШирокият S&P500 добави 28% в този период, нараствайки до нова рекордна стойност във всеки от месеците.

Трите основни индекса на Уолстрийт вчера затвориха с повишения.

Dow Jones записа лек ръст, S&P 500 се повиши с 0.2%, а Nasdaq Composite добави 0.6%.

Доларовият индекс беше на едноседмичен връх от 90.152.

Еврото се понижи до 1.2173 спрямо долара, падайки във втора поредна сесия, след като членът на изпълнителния съвет на финансовата институция Фабио Панета заяви, че е прекалено рано да се внасят промени в кризисната програма за изкупуване на облигации.

Новозеландският долар беше сред най-добре представящите се валути вчера. Днес кивито отстъпи от тримесечния си връх от 0.7317 щатски долара и за последно се търгуваше на ниво от 0.7270.

При суровините цените на златото паднаха под 1 900 долара за тройунция, след като привлекателността на метала беше ограничена от поскъпващия долар и ръста в доходността по щатските държавни облигации, информира Ройтерс.

Спот цената на златото отстъпва с 0.2%, до 1 892.06 долара за тройунция, след като преди това докосна най-високото си ниво от 8 януари при 1 912.50 долара.

Цените на петрола също бележат понижения, като брентът поевтинява с 20 цента, до 68.76 долара за барел, а щатският лек суров петрол губи 19 цента - до 66.02 долара за барел.