Азиатските акции поевтиняха до седеммесечни дъна днес, след като опасения относно регулации се отразиха на китайските книжа, а силните корпоративни резултати в САЩ пренасочиха средства от развиващите се пазари към Уолстрийт.

Индексът на китайските сини чипове се понижи с 2.4% до най-ниското си ниво от 10 седмици, след като секторите на образованието и недвижимите имоти бяха засегнати от опасенията за затягането на регулациите.

Това свали азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI с 1.4% до най-ниското му ниво от началото на януари. Японският Nikkei нарасна с 1.4%, но след като преди това бе паднал до седеммесечно дъно.

Междувременно, фючърсите на щатския технологичен индекс Nasdaq запазват позиции близо до исторически върхове, макар че фючърсите на S&P 500 отстъпват с 0.3%. Фючърсите на EUROSTOXX 50 и тези на FTSE отчитат спад от по 0.5%.

Над една трета от компаниите от S&P 500 се очаква да обявят тримесечните си резултати тази седмица, като сред тях личат имената на Facebook Inc, Tesla Inc, Apple Inc, Alphabet Inc, Microsoft Corp и Amazon.com.

Досега малко над една пета от компаниите от S&P 500 са обявили финансовите си резултати, като отчетите на 88% от тези компании бяха по-добро от предварителните прогнози. Това е една от основните причини паричните мениджъри по света да инвестират над 900 млрд. долара в щатски фондове през първото полугодие на 2021 г., пише Ройтерс.

Тази седмица се очакват и доста данни за щатската икономика, които би трябвало да очертаят нейното представяне. Предварителните прогнози за БВП за второто тримесечие са за ръст на годишна основа от 8.6%, докато предпочитаният от Федералния резерв индикатор за инфлацията се очаква да нарасна с 3.7% на годишна база за юни.

Срещата на Федералния резерв е във вторник и сряда и макар да не се очаква промяна в паричната политика на централната банка на САЩ председателят на ФЕД Джеръм Пауъл вероятно ще се наложи да изясни определението “значителен по-нататъшен напредък” по отношение на заетостта.

Засега пазарът на облигации остава забележително необезпокоен от перспективите за ограничаване на стимулите като доходността по щатските 10-годишни облигации пада в четири поредни седмици, достигайки 1.26%.

Robinhood ще търси оценка от 35 млрд. долараОчаква се цената, на която се пласират акциите, да е между 38 и 42 долара за брой

Този спад почти не се отрази на долара, отчасти защото доходността по европейските облигации падна дори още повече на фона на очакванията за огромно изкупуване на облигации от страна на Европейската централна банка.

Еврото поевтинява от юни и докосна четиримесечно дъно от 1.1750 долара миналата седмица. За последно европейската валута се търгуваше на ниво от 1.1775 спрямо долара и има риск да тества дъното си за годината при 1.1702.

Доларът поскъпва и спрямо йената достигайки 110.40, но остава под достигнатия наскоро връх от 111.62. Поевтиняването на еврото повиши доларовия индекс до 92.870, което е доста над майския минимум на индекса от 89.533.

Поскъпването на долара компенсира спада в доходността по държавните облигации, което остави цената на златото в рейндж от около 1 800 долара за тройунция.

Цените на петрола като цяло се справят по-добре на фона на очакванията, че търсенето ще остане високо на фона на постепенното отваряне на световната икономика и ограниченото предлагане.

Брентът поевтинява с 22 цента до 73.88 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 28 цента до 71.79 долара за барел.