Доларът поскъпна сериозно днес, след като изнесените силни данни за търговията на САЩ отново повишиха очакванията за вдигането на лихвите от страна на Федералния резерв, докато азиатските акции поскъпнаха, на фона на намаляването на напрежението на Корейския полуоостров.

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун забави решението си за изстрелване на ракети към Гуам, докато изчаква да види какво ще направи САЩ.

Спадането на напрежението бе достатъчно за южнокорейския индекс KOSPI да нарасне с 0.5%.

Следващият проблемен момент може да бъде общото военно учение между САЩ и Южна Корея, което започва на 21 август.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1%, докато японският Nikkei се колебаеше между положителната и отрицателната територия.

Борсовата сесия на Уолстрийт вчера не очерта ясна посока, като трите основни индекса записаха минимални изменения в двете посоки.

Изнесените вчера икономически новини бяха доста по-категорични, като продажбите на дребно в САЩ през юли нараснаха с най-много от седем месеца насам.

Данните за продажбите на дребно за май и юни бяха ревизирани нагоре.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се повиши до близо триседмичен връх и за последно бе на ниво от 93.849 пункта.

Еврото поевтиня до 1.1736 долара, макар че вчера намери солидна подкрепа при нивото от около 1.1686.

Йената понесе допълнителен удар от това, че инвеститорите отново се насочиха към по-рисковите активи и поевтиня до 110.64 спрямо долара. Поскъпването на долара с 1.4% вчера бе най-голямото за шатската валута от април насам.

Британският паунд също поевтиня, след като изнесените данни за инфлацията бяха по-слаби от очакваните. За последно паундът се търгуваше срещу 1.2863 долара, след като изгуби 1.1% в предходната сесия.

Всичко това бледнее пред представянето на дигиталната валута биткойн, която скача с над 1 200 долара от началото на месеца и вече достигна 4 100 долара, на фона на голямото спекулативно търсене.

На суровинните пазари възобновяването на апетита към риск свали цената на златото до 1 272.80 долара за тройунция, отдалечавайки я от достигнатия в петък двумесечен връх от 1 291.86 долара.

Цената на щатския лек суров петрол нарасна с 18 цента 47.73 долара за барел, докато петролът от сорта брент поскъпна с 24 цента, до 51.04 долара за барел.