Доларът и лихвите по щатските държавни облигации нараснаха в четвъртък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп предложи най-голямата данъчна реформа от три десетилетия насам и след като икономическите данни от САЩ засилиха вероятността за вдигане на лихвите от страна на Федералния резерв по-късно през годината.

Силният долар подложи под натиск валутите на много развиващи се страни, което спомогна за понижението на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI с 0.4%, до едномесечни дъна.

В същото време японският Nikkei 225 нарасна с 0.3%, след като вчера на Уолстрийт Dow Jones добави 0.25%, а S&P 500 се повиши с 0.41%.

Акциите на компаниите с малка пазарна капитализация, които се очаква да извлекат най-голяма полза от данъчите облекчения, скочиха, като индексът Russel 2000 записа ново рекордно ниво, нараствайки с 1.9% за деня. Това бе и най-големият еднодневен ръст за индекса от от близо 6 месеца насам.

“Фактът, че Тръмп предложи плана за намаляване на данъците, бе приет като стъпка напред,” заяви Хироказу Кабея, старши анализатор в Daiwa Securities.

Тръмп предложи намаляване на корпоративните данъчни ставки, данъците за малкия бизнес и намаляване на данъците за физическите лица на хората с най-големи доходи.

Доларът бе подпомогнат и от предложението за намаляване на данъчните ставки за репатриране на корпоративни печалби обратно в САЩ, което, според анализатори, ще доведе до една временна фаза на значително изкупуване на долара.

Предложението ще трябва да бъде одобрено от Конгреса обаче, където в партията на Тръмп има разделение, а самият план вече предизвиква критики, че облагодетелства богатите и компаниите и може да добави трилиони долари към дефицита на страната.

На валутния пазар, докато доларът поскъпваше спрямо почти всички валути, еврото падна до шестседмично дъно от 1.1717 вчера и за последно се търгуваше на ниво от 1.1734, губейки 1.8% от началото на седмицата.

Доларът също скочи до 2.5-месечен връх от 113.26 йени в предходния ден, преди да отстъпи до 112.88 йени.

Канадският долар продължи поевтиняването си, след като вчера записа най-големия си спад от осем месеца, след като от централната банка на страната попариха очакванията за по-нататъшни понижение на лихвите през тази година.

Канадският долар поевтиня до 1.2497 спрямо щатския долар, което е най-ниското му ниво от месец.

Доларът поскъпна спрямо много от валутите на развиващите се държави, докато златото падна до едномесечно дъно от 1 281.5 долара за тройунция.

Лихвите по двегодишните щатски държавни облигации нарасна до деветгодишен връх от 1.483%, на фона на очакванията за вдигане на лихвите през декември.

Лихвата по 10-годишните облигации нарасна до 2.326%, което е най-високото ниво от близо два месеца.

Цените на петрола се движеха малко под върховете им, достигнати по-рано тази седмица, на фона на консолидацията на пазара след ръста от този месец.

Цената на петрола от сорта брент бе на ниво от 57.71 долара за барел, отчитайки понижение от достигнатия във вторник 26-месечен връх от 59.49 долара.

Щатският лек суров петрол се търгуваше на цена от 52.11 долара за барел, точно под достигнатия във вторник петмесечен връх от 52.43 долара за барел.