Щатският долар поскъпна до двумесечен връх спрямо японската йена преди очакваните утре данни за неселскостопанската заетост в САЩ, които според прогнозите могат да покажат ръст в създаването на нови работни места, което пък ще бъде поредната причина Федералният резерв да ограничи допълнително стимулите за икономиката.

Доларовият индекс на Bloomberg, който следи представянето на долар спрямо 10 други основни валути бе на път да затвори на най-високото си ниво от близо две седмици. Еврото поевтинява спрямо повечето основни валути преди срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) днес. Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард заяви, вчера, че в еврозоната е необходимо допълнително облекчаване на паричната политика.

Австралийският долар отстъпи от четиримесечния си връх, след като ръстът в продажбите на дребно в страната се оказва по-малък от предварително очаквания.

Доларът поскъпва с 0.1% до 103.95 йени, след като преди това докосна 104.07, което бе най-високото му ниво от 23 януари насам. Щатската валута остана почти без промяна на ниво от 1.3756 спрямо еврото в сравнение с вчера когато поскъпна с 0.2%. Еврото остана без промяна спрямо йената от нивото си на затваряне в Ню Йорк от 143.01 йени за евро.

Австралийският долар поевтиня с 0.3% до 92.22 щатски цента след като достигна 93.04 на 1 април, което бе най-силното му ниво от 21 ноември насам.

Доларовият индекс на Bloomberg остана почти без промяна на ниво от 1 018.20 и върви към най-високото си ниво на зтваряне от 21 март насам.

Щатските частни компании са създали 191 000 нови работни места през миналия месец, в сравнение със 178 000 в предходния месец, показаха данни на ADP Research Institute вчера.

От Министерството труда на САЩ утре вероятно ще обявят, че работодателите за добавили 200 000 нови работни места през миналия месец, спрямо 175 000 през февруари, според осреднената прогноза на икономистите участвали в проучване на Bloomberg. Според отделно проучване индексът на непроизводствения сектор на Института по управление на доставките, който се очаква днес, е нараснал до 53.5 пункта през март, в сравнение с 51.6 пункта в предходния месец.

Фед ограничава мколичеството на изкупуваните всеки месец държавни облигации с 10 млрд. долара и то вече е 55 млрд. долара в сравнение с 85 млрд. долара през миналата година, а председателят на централната банка на САЩ Джанет Йелън заяви през миналия месец, че лихвите могат да нараснат в рамките на “около шест месеца” след като Фед спре да изкупува облигации.

“Има зараждаще се риск от нещо, което наричам ‘ниска инфлация,’ особено в еврозоната,” което може да подтисне търсенето и производството, заяви вчера Кристин Лагард. “В еврозоната са необходими още мерки за облекчаване на паричната политика в това число и чрез нетрадиционни мерки, за да “бъдат повишение перспективите за постигане на целта на ЕЦБ за ценова стабилност.” заяви още Лагард

Днес ЕЦБ ще остави основната си лихва без промяна на рекордно ниското ниво от 0.25%, според почти всички икономисти участвали в проучване на Bloomberg.

Еврото е поевтиняло с около 0.8% спрямо долара откакто президентът на ЕЦБ Марио Драги обяви на 13 март, че обменният курс е все по “все повече свързан с оценката на банката за ценова стабилност.”

Продажбите на дребно в Австралия са нараснали с 0.2% на месечна база през февруари. За сравнение ръстът през януари е бил от 1.2%. Предварителните очаквания бяха средно за 0.3% ръст.