Цените на петрола се понижават днес, след като поскъпването на долара елиминира ефекта от изнесените данни за спад в петролните запаси на САЩ.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 56 цента, или 0.9%, до 61.12 долара за барел. Цената на петрола от сорта брент пада с 50 цента, или 0.8%, до 64.92 долара за барел.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, нарасна до повече от едноседмичен връх, след като протоколът от последната среща на Федералния резерв показа, че представителите на централната банка са уверени в необходимостта да продължават да вдигат лихвите.

Тъй като петролът се търгува в долари, поскъпването на щатската валута оскъпява вноса на горива за страни, които използват други местни валути, което, от своя страна, ограничава търсенето.

По-скъпият долар натежа над изнесените вчера данни, според които щатските петролни запаси са намалели с 907 000 барела, до 420.3 млн. барела за седмицата до 16 февруари.

Повечето азиатски пазари последваха понижението при фючърсите на щатския индекс S&P 500 днес, след като спекулациите за по-бързо вдигане на лихвите в САЩ се отрази на апетита към риск в световен мащаб.

Доларът запази по-голяма част от ръста си от вчера, благодарение на по-високите лихви по щатските държавни облигации, въпреки че внезапната промяна предизвика търсене на японската йена.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.8%, докато фючърсите на S&P 500 губят 0.5%.

Японският Nikkei днес е 1.2% надолу, като акциите на компанията за офис оборудване Ricoh поевтиняват с над 5%.

Китайските пазари бяха в по-добро настроение, завръщайки се след дългата почивка с ръст от 1.9% за индекса на сините чипове CSI300.

На Уолстрийт Dow Jones вчера затвори с 0.67% надолу, докато S&P 500 се понижи с 0.55%, а Nasdaq изгуби 0.22%.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации за последно бе на ниво от 2.94%, доближавайки се все повече до психологическата граница от 3%.

Ръстът на лихвите облагодетелства долара, като доларовият индекс нарасна с 0.3%, до 90.060 пункта.

Еврото поевтиня до 1.2274 долара и е на път да тества дъното си от февруари при 1.2204.

Следващото препятствие за еврото ще бъде протокола от последната среща на Европейската централна банка (ЕЦБ).

Доларът се справяше не толкова добре спрямо йената, отстъпвайки до 107.25 йени, след като преди това бе достигнал нивото от 107.68.

По-високите лихви натежаха над цената на златото, която остана на ниво от 1 324.91 долара за тройунция.