Турската лира продължава да поевтинява и вече се разменя на ниво от над 8 лири за долар - на фона на засилващия се скептицизъм относно усилията на централната банка в подкрепа на валутата в условията на нарастващо геополитическо напрежение.

Лирата поевтиня с 1.2%, до 8.0584 спрямо щатския долар малко по-рано днес, като е най-губещата валута сред тези на развиващите се пазари. Лирата поевтинява в девета поредна седмица, което е най-дългата й губеща серия от 1999 г.

Централната банка на Турция изненада инвеститорите през миналата седмица, като неочаквано остави лихвените си нива без промяна - ход, който сложи край на краткото възстановяване на лирата преди излизането на решението.

Банката вече харчеше резервите си в чуждестранна валута по-бързо от която и да била друга голяма развиваща се икономика в опит да подкрепи лирата. Чуждестранните инвеститори са продали турски акции и облигации за 13.3 млрд. долара през тази година, което е най-голямото количество поне от 2005 г. насам.

“Лирата поскъпваше преди изявлението на централната банка вследствие на очакванията за допълнително вдигане на лихвите, което не се осъществи,” казва пред Bloomberg Ехсан Коман от MUFG Bank Ltd. “Това поражда съмнения относно надеждността на ангажимента за разумна политика, поет от централната банка.”

Интересът на чуждестранните инвеститори към турски активи беше допълнително ограничен от поредица геополитически рискове.

Правителството на президента Реджеп Ердоган е изправено пред евентуални санкции от страна на САЩ заради закупуването на руска система за противоракетна отбрана и участието на страната в териториални спорове в Средиземно море и Кавказ.

Разпродажбите при лирата може би са преувеличени, казва пред Bloomberg Пьотр Матис, анализатор в Rabobank в Лондон. Индексът на относителната сила (RSI) за валутната двойка долар/лира мина нивото от 70 за първи път от седмица, което предполага, че може би предстои обръщане на посоката.

Въпреки това “пазарите бяха силно разочаровани след срещата на централната банка от миналата седмица”, казва Матис. “Пътят на най-малкото съпротивление при валутната двойка все още е нагоре заради засилващите се опасения относно евентуални санкции и геополитическото напрежение.”

Вчера президентът Ердоган предизвика САЩ да санкционира страната заради закупуването на руската противоракетна отбранителна система S-400.

Той също така засили критиките си към отношението на Европа спрямо мюсюлманите, повтаряйки призива си към президента на Франция Еманюел Макрон да потърси помощта на психиатър.

Лирата поевтинява с над 25% тази година и е най-лошо представящата се валута на развиващите се пазари след бразилския реал.