Азиатските акции поевтиняват в седма поредна сесия днес, след като възобновеният ръст в цените на енергийните продукти в Европа породи страхове от рецесия и повиши доходността по държавните облигации, като в същото време обезцени еврото до 20-годишни дъна.

Цените на природния газ в ЕС се повишиха с 13% вчера до рекордни нива, след като се удвоиха само за месец и са 14 пъти по-високи от средното ниво за последното десетилетие.

Анализатори от Citi предупредиха, че инфлацията във Великобритания може да надхвърли 18%, ако цените на енергийните продукти не бъдат ограничени.

Данните за производството в Европа и Великобритания, които трябва да бъдат публикувани по-късно днес, се очаква да очертаят пораженията в сектора.

"Тежката енергийна ситуация в Европа предполага, че инфлацията все още не е достигнала своя пик, като остава рискът тя да се задържи за по-дълго време при отсъствието на по-нататъшни агресивни действия от страна на централната банка," заяви пред Ройтерс Тапас Стрикланд от NAB.

"Няма да е изненада, ако доларът поскъпне до многогодишни върхове спрямо поевтиняващите евро и британски паунд."

Еврото изпитваше затруднения при 0.9937 спрямо долара, след като падна с 1% до 20-годишно дъно от 0.99265. Пробивът на дъното от юли при 0.9952 бе възприето като мечи знак за по-нататъшно поевтиняване.

Британският паунд се обезцени до 1.1766 спрямо долара, след като преди това падна до 1.1743 и до нива виждани за последно през март 2020 г. в началото на пандемията. Доларовият индекс нарасна до 108.870, доближавайки върха си от юли.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.2% за деня, след като получи само мимолетна подкрепа от облекчаването на паричната политика в страната.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.4% и по този начин отчита спад във всяка от последните седем сесии.

Турция е удвоила вноса на петрол от РусияТурция е увеличила вноса на петрол от Русия до над 200 000 барела на ден от началото на годината

Японският Nikkei изгуби 1.2%, след като PMI данните показаха, че фабричната активност в страната се забавя до 19-месечно дъно през август на фона на постоянните увеличение на разходите за суровини и енергийни продукти.

Фючърсите на EUROSTOXX 50 и FTSE отчитат леки понижения след като записаха спад в предходната сесия.

Фючърсите на щатските S&P500 и Nasdaq нарастват с по 0.1%, но двата индекса записаха сериозни понижения вчера.

Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до петседмичен връх от 3.040% вчера, докато тази по 30-годишни книжа се покачи седемседмичен максимум от 3.268%.

Доходността по 10-годишните облигации за последно бе на ниво от 3.029%, или с 50 базисни пункта над дъната от началото на месеца.

Поскъпването на долара и ръстът на доходността по щатските държавни облигации се отразяват негативно на златото, което се търгува на цена от 1 740 долара за тройунция, след като вчера поевтиня до триседмичен минимум.

След колебливата сесия вчера цените на петрола се възстановяват, след като Саудитска Арабия предупреди, че групата ОПЕК+ може да ограничи добива.

Над цените на суровината тежаха опасенията относно търсенето и вероятността за ядрена сделка, която би могла да върне санкционирания ирански петрол на пазара.

Брентът поскъпва със 78 цента до 97.26 долара за барел, а ръстът в цената на щатския лек суров петрол (WTI) също е 78 цента до 91.14 долара за барел.