Европейската централна банка (ЕЦБ) избра да остави лихвите си без промяна, докато инвеститорите следяха отблизо за евентуални индикации какво ще направи финансовата институция по въпроса с нарастваща доходност по държавните облигации.

Доходността по държавните ценни книжа в еврозоната нараства от февруари, следвайки тази по щатските дългови книжа, след като президентът Джо Байдън обяви огромен пакет от стимули.

Има опасения, че нарастващата доходност може да попречи на икономическото възстановяване в Европа, като повиши лихвените проценти за цените, които вече изпитват затруднения с кризата, причинена от пандемията от коронавирус. Доходността по държавните ценни книжа се движи обратна посока на цените.

От ЕЦБ също така обявиха днес, че са взели решение да не внасят промени в Пандемичната програма за извънредни покупки на този етап. Програмата бе представена през март 2020 г. след обявяването на пандемията и трябва да продължи до март 2022 г., като общата й стойност е 1.85 трлн. евро. Членът на изпълнителния съвет на ЕЦБ Йенс Вайдман заяви по-рано през месеца пред CNBC, че в програмата може да има промени с цел успокояване на пазарите на облигации.

Това обаче е коварен въпрос за централната банка, която не може да се намеси директно по отношение на доходността на държавните облигации, тъй като това не е в правомощията й. Подобна намеса би предизвикала критики, че защитава правителствата от еврозоната от пазарната динамика и да повиши очакванията, че винаги може да се намеси, когато доходността нарасне, пише CNBC.