Европейските фондови пазари се понижиха в сряда, след съобщенията за падналата в Полша ракета и опасенията за разширяването на конфликта в Европа.

Русия отхвърли отговорността за инцидента, полският президент Анджей Дуда го описа като „изолиран”, а президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че е малка вероятността ракетата да е изстреляна от Русия. Той и европейските лидери призоваха за предпазливост, отбеляза Trading Economics.

Инвеститорите се успокоиха и са в очакване на приходите на големите европейски компании, включително Vantage Towers, Siemens Energy и Alstom. Доставчикът на инженерни решения Senior и британският производител на храни Premier Foods отчетоха оптимистични резултати, докато паричният поток и поръчките на френския производител на влакове Alstom надминаха прогнозите.

Siemens Energy се отказа от дивидента си, след като нетната му загуба се увеличи поради сътресения в подразделението за вятърни турбини.

Фючърсите на DAX и Stoxx 600 загубиха около 0,1% в ранната търговия.

Полските акции реагираха на ракетния удар

Полският борсов индекс WIG20 се понижи с 2% до 55 340 пункта в сряда, отстъпвайки от петмесечния връх, достигнат на миналата сесия.
Инвеститорите очакваха резултата от срещата на посланиците на НАТО и следяха реакциите на европейските лидери.
Акциите на държавната комунална компания PGE паднаха с близо 3%. С толкова се понижиха и акциите на представените на борсата банки Pekao, PKO Bank, mBank и Santander Poland.






FTSE 100 се бори за напредък

Акциите в Лондон се търгуваха стабилно с известно отрицателно отклонение, като бенчмаркът FTSE 100 се движеше около 7350 пункта, тъй като загубите в сектора на недвижимите имоти компенсираха печалбите на акциите от енергийния и отбранителния сектор.

Настроенията бяха донякъде мрачни на фона на опасенията за главоломно високата инфлация и нарастващото геополитическо напрежение.

Годишният процент на инфлация във Великобритания достигна до 41-годишен връх от 11,1% през октомври, надхвърляйки очакванията.

Акциите в Мадрид спряха двудневния си възход

IBEX 35 се търгуваше под границата от 8 200 в сряда след две поредни сесии, на които записа печалби, тъй като инвеститорите претегляха политическата нестабилност в Източна Европа.

На корпоративния фронт акциите фармацевтичния гигант Grifols бяха сред най-зле представилите се със загуби от над 3%. От новините стана ясно, че банковата група от Мадрид Banco Santander, SA, е получила рекорден дивидент от 2,9 млн. евро от дъщерното си дружество в САЩ – Santander Holdings USA.

Италианските акции спряха 8-дневната серия от печалби

Италианският борсов индекс FTSE MIB, който показва котировките на най-големите местни компании, се движи малко под линията от 24 670 пункта в сряда. Той е на път да спре осем последователни сесии на зелено, докато инвеститорите оценяват последните геополитическите новини в Европа след експлозията на ракета на полска територия до границата с Украйна.
В Милано загубите бяха широки сред промишления, здравния и потребителския сектор. Акциите на търговеца на слухови апарати Amplifon SpA, компанията за здравна диагностика DiaSorin и на производителя на автомобилни гуми Pirelli паднаха между 2 и 3%.
Междувременно акциите на Telecom Italia загубиха 2,7% от стойността си, след като агенция Fitch понижи рейтинга на оператора до BB-, поради недостатъчно намаляване на дълга. Очаква се той да бъде придобит от италианското правителство, което има за цел да обедини фиксираните активи на Telecom Italia с тези на Open Fiber, за да създаде единна мрежа в страната.



Френските акции са предпазливи

Индексът CAC 40 остана стабилен до около 6625 пункта в сряда, следейки настроенията на международните пазари.
Най-добре се представиха акциите на енергийните и отбранителни компании, като тези на Thales – група, специализирана в авиацията, сигурността и сухопътния транспорт, и Safran – компания за авиационна, космическа и отбранителна промишленост, се повишиха съответно с 4,6% и 1,5%.
От друга страна автомобилният производител Renault, ритейл веригата Carrefour, Credit Agricole и Eurofins Scientific (верига лаборатории) записаха най-големи загуби – между 1,7%-2,1%. Междувременно френският производител на влакове Alstom заяви, че продажбите и коригираните печалби са се увеличили и са надхвърлили очакванията на анализаторите, когато отчете резултатите си за първото полугодие на фискалната 2023 г.