Еврото поевтиня днес до най-ниското си ниво от две десетилетия, губейки над 1% за деня до 1.0283 спрямо долара.

Спадът идва на фона на нарасналите опасения от рецесия в еврозоната, докато цените на природния газ се скачат, а войната в Украйна няма признаци да отслабва.

Инфлацията в еврозоната нарасна до рекордните 8.6% през юни, което накара Европейската централна банка (ЕЦБ) да предупреди пазарите, че на заседанието си този месец има намерение да вдигне лихвите за първи път от 11 години.

Нарасналите опасения от рецесия обаче може да ограничат капацитета на централната банка за затягане на паричната политика, пише CNBC.

Рекордно високата инфлация в Европа беше подпомогната от повишаващите се цени на природния газ в последните месеци.

Доларът приключва най-успешното си тримесечие от края на 2016 г.Щатският индекс S&P 500 изгуби близо 16% през това тримесечие, което е най-лошото му представяне от началото на пандемията, докато Nasdaq падна с цели 21%

Цените на природния газ в Европа продължиха неумолимо да растат и вчера, достигайки най-високите си нива от началото на март, след като планирани стачки в Норвегия засилиха опасенията на пазарите относно ограниченията на предлагането от страна на Русия.

Цената на близкосрочните фючърси на нидерландския газов хъб TTF за последно отчиташе повишение от 7.8% до 175.5 евро (180.8 долара) за мегаватчас.

Всичките тези фактори засегнаха сериозно еврото. Валутата на еврозоната поевтиня с над 9% спрямо долара от началото на годината.

Междувременното, силата на долара продължава, тъй като избягващите риска инвеститори търсят валути убежища, а Федералният резерв на САЩ вдига агресивно лихвите.

След като Фед повиши основната си лихва със 75 базисни пункта през юни, председателят на централната банка на САЩ Джеръм Пауъл заяви, че следващото повишение на лихвата ще сходно.