Еврото поевтинява днес в азиатската сесия, на фона на случващото се в Каталония, докато в същото време изненадващо добрите икономически новини за Китай и Япония подкрепиха цените на акциите и суровините.

Еврото падна с 0.3% след белязания от насилие референдум в испанската провинция и се разменя срещу 1.1773 долара. На пазара също така няма достатъчно голяма ликвидност - на фона на празниците в Китай и Южна Корея.

Испанската полиция е използвала палки и стоп патрони, за да осуети вота за независимост в Каталония вчера, при което стотици бяха ранени, според каталонските власти.

Ръководителят на местното управление пък си остави вратичка за потенциално обявяване на независимост от Испания.

Доларът поскъпна спрямо йената до 112.88, докато доларовият индекс, който следва представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се повиши с 0.3%, до 93.381 пункта. Златото поевтиня до 1 275.06 долара за тройунция.

Доларът бе подпомогнат и от спекулациите, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да избере бившия шеф на едно от подразделенията на Федералния резерв Кевин Уорш за нов председател на централната банка.

Назначаването на Уорш може да доведе до по-бързо вдигане на лихвите. Рискът бе достатъчно голям, за да повиши лихвата по 2-годишните щатски държавни облигации до 1.503%, което е най-високото ниво от края на 2008 г.

Азиатските акции се справят по-добре от облигациите - на фона на изнесените оптимистични новини за икономиките на Китай, Япония и Северна Корея.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.28%, докато фючърсите на S&P 500 нарастват с 0.14%.

Австралийският основен индекс скочи с 1.1% днес, докато японският Nikkei се повиши с 0.2%, след като проучване сред производители даде най-силните нагласи по отношение на икономиката от десетилетие насам.

Производството в Китай пък е нараснало с най-бързи темпове от 2012 г. през септември.

Официалният индекс на икономическата активност (PMI), публикуван в събота, нарасна до 52.4 пункта за септември, в сравнение с 51.7 пункта през август.

Китайската централна банка също така намали количеството резерви, които някои банки трябва да имат, за първи път от февруари 2016 г., в опит да насърчи кредитирането на изпитващите затруднения по-малки компании и да даде тласък на частния сектор.

Пазарите възприеха това като положителна новина за търсенето на суровини. Медта записа поскъпване в пето поредно тримесечие, на фона на очакванията за сериозно търсене от страна на Китай.

Медта с тримесечен срок на доставка добави 0.7% към цената си днес, до 6 525 долара за тон.

На петролните пазари петролът от сорта брент записа най-доброто си тримесечно представяне от 2004 г. насам, на фона на силното търсене и ограниченията в предлагането.

Брентът със срок на доставка през декември поевтинява с 18 цента днес, до 56.61 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 9 цента, до 51.58 долара за барел.