Азиатските акции поскъпнаха днес, след като силното представяне на технологичните компании подкрепи Уолстрийт. В същото време опасенията около дълга на Италия накараха инвеститорите да се насочат към по-нискорискови облигации на други държави, което понижи лихвите по щатските държавни ценни книжа.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI и японският Nikkei нараснаха с по 0.5%.

Австралийският основен индекс се повиши с 0.4% след излизането на по-добри от очакваните данни за ръста на БВП за първото тримесечие.

Технологичният индекс Nasdaq вчера затвори на рекордно високо ниво във втори пореден ден.

S&P 500 обаче записа понижение, след като финансовият сектор бе засегнат от ниските лихви по държавните ценни книжа, които могат да намалят печалбите на банките.

Лихвите по щатските държавни облигации се понижиха, след като инвеститорите прибегнаха отново към държавния дълг след изявлението на новия премиер на Италия Джузепе Конте, че ще приложи мерки, които могат да увеличат и без друго големия дълг на страната.

От друга страна, опасенията около дълга повишиха лихвите по италианските държавни облигации отново, след като бяха паднали до едноседмични дъна в понеделник.

Реакцията на валутния пазар на изявлението на новия премиер на Италия бе по-скоро положителна, като еврото поскъпна, след като Конте каза, че правителството няма намерение страната да напуска еврозоната.

Еврото се оскъпи леко до 1.1725 долара, след като вчера добави 0.2% към стойността си. Еврото поевтиня до 10-месечно дъно от 1.1510 на 29 май вследствие на опасенията, че Италия може да излезе от еврозоната.

Опасенията около търговските мита и риска от по-голяма световна търговска война обаче остават, оказвайки влияние върху инвеститорските нагласи.

Мексико наложи мита върху редица американски продукти, като ответна реакция на решението на президента на САЩ да обложи с мита вноса на стомана и алуминий от Мексико, Канада и ЕС, за които преди това бе направено изключение.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, остана почти без промяна на ниво от 93.81 пункта.

Щатската валута се търгува срещу 109.85 йени, също почти без промяна, след като бе свалена от почти двуседмичния връх от над 110.00, достигнат в предходния ден.

При суровините петролът от сорта брент поскъпна с 26 цента, до 75.63 долара за барел. В предходния ден контрактът поевтиня до 73.81 долара, което бе най-ниското ниво от 8 май насам, след появилата се информация, че правителството на САЩ е помолило Саудитска Арабия и други основни страни износителки да увеличат производството.