Пазарите на акции днес изпитват затруднения след разпокъсаната сесия на Уолстрийт вчера по време на която криптовалутите се сринаха, а намек от страна на Федералния резерв на САЩ за ограничаване на изкупуванията на активи предизвика разпродажби на пазара на облигации и оскъпи долара.

Основните борсови индекси на Южна Корея и Япония се колебаеха между положителна и отрицателна територия, а хонконгският Hang Seng се понижи с около 0.8%. Това се отрази на азиатско-тихоокеанския индекс на MSCI, който записа спад от 0.2%.

Биткойнът, който падна с 30% до 30 000 долара вчера, търси подкрепа при нивото от около 36 000 долара. Щатските индексни фючърси отчитат минимални понижения.

Суровините също поевтиняват, щатските държавни ценни книжа отчитат понижения, а доларът запази ръста си от вчера.

Публикуваният вчера протокол от последната среща на Фед показа, че "редица" ръководители смятат, че ако възстановяването се задържи, може би ще е уместно "да започне обсъждането на план за коригиране на темповете на изкупуване на активи".

"Това до голяма степен е и виждането на пазара," казва пред Ройтерс икономистът от ING Роб Карнел като трейдърите очакват силни индикации през лятото, че ограничаването на изкупуването на активи идва и че подкрепата от страна на Фед може да започне да отслабва през декември.

Виновни ли бяха банките за Голямата депресия? По време на Голямата депресия голям брой банки фалират. Въпросът е дали те са жертви или виновници?

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се повиши с 4.1 базисни пункта до 1.6830% вчера и отстъпи до 1.6676% в ранната японска сесия. Доларът се отдалечи от достигнатото преди това четириседмично дъно и се търгуваше на ниво от около 1.2183 спрямо еврото.

Доларът също така проби 20-дневната си пълзяща средна стойност спрямо йената, австралийския долара и новозеландския долар. За последно щатският долар се разменяше срещу 109.17 йени, а доларовият индекс бе на ниво от 90.149.

На Уолстрийт вчера S&P 500 затвори с понижение от 0.3%, а технологичният Nasdaq остана без промяна, след като и двата индекса губеха по над 1.6% по време на сесията.

Причината за резкия спад при биткойна, етера и други криптовалути бе Китай, която вчера наложи строги ограничения като забрани на финансовите институции да предлагат трансакции с криптовалути.

Спиранията на търговията на няколко големи платформи за криптовалути по време на разпродажбите, които доведоха до близо 50% спад при етера, не помогнаха особено за възстановяването на доверието. Въпреки че се търгуват доста на достигнатите вчера дъна, етерът и биткойнът остават под натиск днес.

Цените на промишлените суровини падат рязко днес след като Китай обяви, че ще засили управлението си на търсенето и предлагането с цел ограничаването на неразумни повишения.

Фючърсите на желязната руда поевтиняха със 7% на борсата в Далиен, а тези на въглищата записаха спад от 8%.

Цените на петрола се отдалечиха от достигнатите вчера дъна, но остават под натиск вследствие на опасенията, че новите ограничения във връзка с COVID-19 в Азия ще се отразят на търсенето и на перспективите за лихвите в САЩ.

Брентът се търгува на цена от 66.70 долара за барел, a щатският лек суров петрол (WTI) на 63.29 долара за барел.