Азиатските пазари консолидираха днес, като два основни центъра – Япония и Китай, бяха затворени заради празници.

В същото време доларът запази ръста си от вчера, след като централната банка на САЩ охлади очакванията за понижаване на лихвите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отстъпва с 0.1%, движейки се в тесен рейндж. Австралийският основен индекс изгуби 0.7%, докато новозеландският нараства с 0.4%, а южнокорейският KOSPI добави 0.1%.

Фючърсите на S&P 500 остават без промяна.

Търговията в Япония ще бъде възобновена във вторник, докато китайските пазари ще са на линия в понеделник.

Глобалните индекси достигнаха нови върхове от началото на годината, вследствие до голяма степен на очакванията за облекчена финансова политика по света. Позитивният тон около търговските преговори между САЩ и Китай също подпомогна пазарните нагласи.

Анализатори обаче вече се питат дали тази положителна тенденция може да продължи.

“Със започването на май търсенето на следващия катализатор се превръща в необходимо условие за отговор на традиционния за този месец въпрос дали е време да се продава”, казва пред Ройтерс Клаудио Иригойен, икономист в Bank of America-Merrill Lynch.

“Продължаваме да смятаме, че възстановяването в Китай ще се пренесе и на развиващите се пазари, и в Европа. Най-лошият сценарий относно брекзит ще бъде избегнат, а прогресът в преговорите между САЩ и Китай напоследък ще се материализира със сделка през второто тримесечие,” добави Иригойен.

Инвеститорите следят отблизо резултати на компаните за първото тримесечие за евентуални индикации относно състояието на корпоративния сектор в САЩ.

Печалбите на компаниите от индекса S&P 500 се очаква да отчетат 0.5% ръст за тримесечието, според данни на Refinitiv. Прогнозата е доста по-добра, в сравнение с началото на април, когато очакванията бяха за спад в печалбите с 2%.

На валутните пазари доларът си пое въздух след поскъпването вчера, след като Федералният резерв на САЩ не внесе промени в лихвената си политика.

Пазарите очакваха, че Фед ще даде индикации за “понижаване на лихвите като предпазна мярка” с цел повишаване на инфлацията, но „в изявлението на централната банка нямаше почти нищо в тази насока,” заяви Ана Ступницка, глобален икономист във Fidelity International.

Доларовият индекс се задържа на ниво от 97.631 спрямо кошница от няколко други основни валути, след като вчера се повиши до 97.728. Доларът се разменя срещу 111.49 йени, след като отстъпи от четиримесечния връх от 112.39, достигнат миналата седмица.

Почитателите на долара получиха подкрепа и от изнесените данни за пазара на труда в частния сектор в САЩ, които показаха, че новосъздадените работни места през април възлизат на 275 000, което бе доста над очакванията за увеличение на заетостта със 180 000.

Въпреки това данни за разходите в строителния сектор и за производството бяха по-слаби от очакваните, което даде противоречиви сигнали за състоянието на икономиката.

При суровините цените на петрола се понижиха, след като стана ясно, че производството на САЩ е поставило нов рекорд през миналата седмица. Поевтиняването обаче бе ограничено от задълбочаващата се криза във Венецуела и санкциите срещу Иран.

Щатският лек суров петрол за последно поевтиняваше с 3 цента, до 63.57 долара за барел, докато брентът губи 9 цента, до 72.09 долара за барел.

Спот цената на златото остава без промяна на ниво от 1 277.07 долара за тройунция.