Ерата на по-скъпия долар може би е към края си.

Стивън Роуч, един от водещите финансови специалисти по Азия, се опасява, че променящият се глобален пейзаж, в комбинация с огромния бюджетен дефицит на САЩ, ще предизвикат срив на долара.

“Щатската икономика страда от значителни макроикономически дисбаланси от дълго време, а именно много ниски нива на спестяванията и хроничен дефицит по текущата сметка,” казва пред CNBC бившият председател на Morgan Stanley за Азия. “Доларът ще поевтинее много, много рязко.”

Според неговата прогноза спадът ще е от 35% спрямо другите основни валути.

“Тези проблеми ще се задълбочават все повече с увеличаването на фискалния дефицит в идните години,” казва Роуч.

Доларовият индекс нараства с над 1% през последните две седмици и остава почти без промяна от началото на годината. Роуч обаче смята, че не е време за самодоволство.

“Нивото на спестяванията вероятно ще навлезе още по-дълбоко в отрицателна територия, отколкото някога е било в САЩ или която и да е водеща икономика,” казва той.

Според него има и други фактори.

“Междувременно, САЩ се отдръпва от глобализацията и се концентрира върху отделянето си от останалата част от света,” казва Роуч. “Това е смъртноносна комбинация.”

Големият въпрос е спадът бързо ли ще дойде или ще се случи постепенно?

Неговата прогноза е за следващата година или две, а може би и повече. Според Роуч обаче сривът е на практика неизбежен и това е риск, който инвеститорите не бива да пренебрегват.

“Като цяло това негативно развитие е за щатските финансова активи,” добавя той. “Има вероятност от по-висока инфлация, тъй като ще внасяме по-скъпи стоки от чужбина, а това е негативно развитие за лихвените нива.”

Той се притеснява, че срив на долара може да доведе до стагфлация и криза, подобна на тази от края на 70-те години, когато цените нарастват рязко, докато икономическият растеж остава слаб.

Според Роуч дори и политическа промяна във Вашингтон през ноември не би могла да промени много нещата.