Азиатските акции спряха за глътка въздух днес - след скока преди това, който беше породен от спекулации, че Пекин се опитва да организира ръст на пазарите с цел подкрепа на месната икономика, засегната от коронавируса, и конфликта с Вашингтон.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI за последно губеше 0.25%, което беше неизбежна корекция след ръст от 7% само за пет дни, който го изведе до 4.5-месечен връх.

Японският Nikkei отстъпва с 0.7%, докато фючърсите на щатския индекс S&P500 се понижиха с 0.3% в азиатската сесия, след сериозния ръст на Уолстрийт в понеделник.

Индексът Dow Jones скочи с над 450 пункта вчера, докато S&P 500 добави 1.5%, нараствайки в пета поредна сесия. Nasdaq пък се повиши с 2.2% - до ново рекордно ниво.

Акциите на Amazon поскъпнаха с 5.7% и се търгуваха за първи път на цена от над 3 000 долара за брой. Книжата на Netflix се оскъпиха с 3.5%, до нова най-висока стойност, а акциите на Apple, Microsoft, Facebook и Alphabet и добавиха поне по 2% към стойността си.

Пазарната капитализация на компанията майка на Google пък премина 1 трлн. долара.

Ръстът при Tesla беше от над 13%, до 1 371 долара за акция, което повиши пазарната стойност на производителя на електромобили до над 254 млрд. долара. Състоянието на основателя и главен изпълнителен директор на компанията Илон Мъск нарасна с над 6 млрд. долара - до 63.5 млрд. долара, а той вече е 12-ият най-богат човек в света.

В днешната сесия индексът на китайските сини чипове CSI300, който бе нараснал с над 13% в предходните пет сесии, добави нови 1.7%, като ръстът се оглавяваше от технологичния сектор.

“Китай в момента се опитва да впрегне всичките си ресурси в сектора на полупроводниците и IT технологиите, за да може да бъде самостоятелна в тази сфера,” казва пред Ройтерс Норихиро Фуджито, старши инвестиционен анализатор в Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

“Предвид факта, че целият проект вероятно се предвожда от президента Си Дзинпин, този ръст може да продължи доста, макар да изглежда малко рисков.”

Резкият скок в активността в сектора на услугите в САЩ, която почти се върна на нивата си отпреди пандемията, също изостри апетит към риск на инвеститорите.

Въпреки това броят на новите случаи на коронавирус в САЩ скача, което принуди някои ресторанти и барове да затворят отново.

На валутните пазари китайският юан бележи ръст, поскъпвайки до най-високите си нива от близо четири месеца. Юанът се оскъпи с 0.1%, до 7.0115 спрямо долара.

Останалите основни валути остават почти без промяна, като йената се разменя на ниво от 107.37 спрямо долара, еврото се търгува срещу 1.1312 долара.

Златото запази позиции близо до 8-годишен връх, като цената на метала за последно беше 1 783.3 долара за тройунция.

Цените на петрола отстъпиха в унисон с понижението при акциите.

Брентът поевтинява с 0.66%, до 42.83 долара за барел, докато спадът при щатския лек суров петрол е от 0.64%, до 40.37 долара за барел.