Азиатските акции и фючърсите на щатските индекси бележат повишения днес след разпродажбите от последните сесии, но остават опасенията, че агресивното повишение на лихвите от страна на централните банки с цел ограничаване на инфлацията може да предизвика глобална рецесия.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.85% в ранната сесия, отдалечавайки се от над петгодишното дъно, достигнато в предходния ден.

Японският индекс Nikkei отвори с повишение от 1.16%, докато фючърсите на щатските Nasdaq и S&P500 отчитаха ръст от по 1.5%.

"Мисля, че зеленият цвят, който виждаме тази сутрин, не означава непременно, че хората се насочват отново към рисковите активи," казва пред Ройтерс Кери Крейг, пазарен анализатор в JPMorgan Asset Management.

"Това е нормално поведение за вземане на глътка въздух при големи разпродажби, защото фундаментално нищо не се е променило в макроикономическо отношение през последната седмица."

Индексът на китайските сини чипове CSI300 се повиши с 0.5%.

Централните банки по света вдигат агресивно лихвите с цел ограничаване на инфлацията, като тази нагласа бе потвърдена днес и от управителя на Централната банка на Австралия Филип Лоу, който посочи в своя реч, че австралийците трябва да бъдат готови за по-нататъшно повишение на лихвените нива.

Те започнаха да работят преди 15-ата си година и сега са милиардери Науката е доказала, че децата обработват информацията по различен начин

Въпреки това основният австралийски индекс S&P/ASX 200 отчиташе повишение от 1.12% по-рано днес. Австралийският долар поскъпна с 0.3% преди да ограничи част от ръста си.

Еврото също поскъпна с 0.25% след като европейските пазари записаха леки повишения вчера, възстановявайки част от сериозните загуби от миналата седмица. Щатските пазари бяха затворени вчера заради празник.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, отчита леко понижение до 104.29. Японската йена остава под натиск при 135.07 йени за долар, недалече от 24-годишното дъно от 135.58, достигнато миналата седмица.

На пазарите на облигации доходността по щатските 10-годишни държавни ценни книжа бе на ниво от 3.2976%, отчитайки леко повишение в сравнение с нивото на затваряне от петък.

Пикът от 3.495% от миналата седмица бе най-високото ниво от 2011 г. и бе достигнат ден след като Фед вдигна лихвите със 75 базисни пункта.

Цените на петрола нарастват като трейдърите се фокусираха върху по-малкото предлагане. Щатският лек суров петрол поскъпна с 2.12% до 111.88 долара за барел, докато брентът се оскъпи с 1.25% за деня до 115.56 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.1% до 1 840.40 долара за тройунция.

Биткойнът се търгуваше на ниво от 20 500 долара, след като в последните дни не успя да пробие категорично над или под психологическата граница от 20 000 долара.