Опасенията около петрола и други суровини са "преувеличени" и дори и тези, които са най-изложени на рисковете от търговска война между САЩ и Китай, си заслужава да се купуват, смятат от инвестиционната банка Goldman Sachs.

През юни трейдърите се опасяваха относно слабо търсене на развиващите се пазари при някои суровини, усложненията от евентуална търговска война и решението на страните производителки на петрол да повишат производството, отбелязват от банката.

Най-често тиражираното в медиите опасение бе това по отношение на заплахите за налагане на мита между администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп и международните търговски партньори на страната.

Белият дом се очаква да наложи 25-процентни мита върху китайски стоки на стойност 34 млрд. долара, а китайското правителство обяви, че ще отвърне с мита върху щатски стоки на същата стойност. Тези мита се очаква да влязат в сила на 6 юли.

Въпреки че мнозина твърдят, че това може да даде началото на търговска война, която би засегнала отделните икономики, според Goldman, суровините не се очаква да понесат сериозен удар.

“Само пазарите, които не могат да бъдат пренасочени в световен мащаб към други потребители, ще бъдат засегнати от предложените за 6 юли мита. Смятаме, че ефектът от търговската война върху суровинните пазари ще бъде много малък, с изключение на пазара на соя, където пълното пренасочване на доставките не е възможно," смятат от Goldman Sachs.

Дори и при това положение, контрактите на соята все още “имат стойност при настоящите нива,” според банката. На 19 юни цената на фючърсите на соята поевтиняха до деветогишно дъно, вследствие на опасенията от търговска война между САЩ и Китай.

“Ние смятаме, че всичките тези притеснения са преувеличени. Дори и соята, която е най-уязвимият от търговска война актив, в момента е изгодна за купуване,” казват анализаторите на Goldman Sachs.

“Инерцията при петрола се обърна, вследствие на новината за санкциите срещу Иран и проблемите с предлагането.”

Според Goldman, положителните очаквания на банката по отношение на суровините са подкрепени от силния растеж на световната икономика и намаляващите запаси на пазарите на енергийни продукти и метали, което вероятно ще доведе до по-високи цени.

Банката запази рейтинга си Overweight за суровините, като прогнозира 10% доходност на индекса S&P Goldman Sachs Commodity Index за 12-месечен период.