Азиатските акции изтриха ръста си от по-рано през деня, навлизайки в отрицателна територия, след като скок в броя на заразените с китайския вирус понижи индексите в Хонконг и породи страхове относно икономическия ефект от разпространението на болестта.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.52%. Хонконгският Hang Seng се понижи с 2.8% в първата си сесия, след няколко дни почивка заради Лунната нова година.

Спадът се оглавяваше от акциите на финансовите и имотните компании, както и от акциите на компаниите за търговия на дребно.

Австралийският основен индекс нарасна с 0.57%, докато японският Nikkei се повиши с 0.4%, отчасти защото инвеститорите на тези пазари вече имаха възможност да реагират на вируса, който отне над 100 човешки живота.

Фючърсите на петрола бележат ръст в азиатската сесия, след като източници от ОПЕК обявиха, че организацията иска да продължи ограниченията в производството с три месеца до юни, с което бяха разсеяни част от опасенията около свръхпредлагането.

Доходността по щатските държавни облигации остава по-висока, а валутите убежища запазиха позиции, което беше признак за известно спокойствие на финансовите пазари, но на фокус си остава вирусът и как инвеститорите биха преоценили по-рисковите активи.

“В следващите три до пет дни натискът за продажби ще е най-голям, защото пазарите на практика не гледаха толкова сериозно на вируса преди Китайската нова година,” казва пред Ройтерс Шон Дарби, старши анализатор в Jefferies в Хонконг.

“Докато броят на заболяванията не започне да оформя връх, пазарите едва ли ще тръгнат нагоре.”

Фючърсите на щатския индекс S&P500 нарастват с 0.14% в азиатската сесия днес. Индексът се повиши с 1.01% вчера, възстановявайки се от най-големия си еднодневен спад от четири месеца, отчетен в понеделник. За повишението вчера помогнаха и акциите на Apple Inc, които поскъпнаха преди очаквания отчет на компанията за четвъртото тримесечие.

След края на сесията Apple обяви по-добри от очакваните резултати за четвъртото тримесечие и прогнозира резултати за настоящото тримесечие, които бяха по-високи от очакванията на Уолстрийт, което подпомогна азиатските технологични акции.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 1.6666% спрямо 1.5821% по тримесечните книжа, което беше поредната индикация, че нагласите са се стабилизирали.

Лихвената крива за кратко се обърна вчера, когато доходността по 10-годишните книжа падна под тази по 3-месечните за първи път от октомври. Обърната лихвена крива в исторически план е индикатор за предстояща рецесия.

Търговията на пазарите в Азия се очаква да бъде при ниски обеми преди срещата на Федералния резерв на САЩ по-късо днес. Фед пък се очаква да потвърди желанието си да остави лихвите без промяна поне до края на годината.

На валутните пазари считаната за валута убежище японска йена се разменяше на ниво от 109.22 спрямо долара, след понижение от 0.2% вчера. Швейцарският франк - друга популярна валута убежище, се търгуваше на ниво от 0.9740 спрямо долара, близо до най-ниското си ниво от близо три седмици.

На офшорния пазар юанът остана почти без промяна на ниво от 6.9615 спрямо долара.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.99%, до 54.01 долара за барел. Тези на петрола от сорта брент добавиха 0.96%, до 60.08 долара за барел.

ОПЕК иска да продължи с ограниченията в производството на петрол поне до юни, като има вероятност и за още по-голямо ограничение, ако търсенето на суровината в Китай бъде повлияно значително от разпространението на новия коронавирус, са заявили източници от ОПЕК.

Британският паунд се понижи до 1.3021 спрямо долара и върви към петото си поредно понижение вследствие на опасенията около търговските взаимоотношения между Великобритания и ЕС.

Инвеститорите също така действат предпазливо преди срещата на Централната банка на Англия за определяне на паричната политика по-късно днес.