Индикаторът на геополитическия риск (Geopolitical Risk Index) се повиши до най-високите си стойностти от американската инвазия в Ирак през 2003 г., предупреждават от Saxobank, цитирани от Marketwatch.

Главният анализатор на банката за стоковите пазари Оле Хансен припомня в своя профил в Twitter, че последното рязко повишение на индикатора, който измерва вероятността от евентуални политически сътресения, беше през август миналата година, когато във фокуса на вниманието беше ескалацията на напрежението на Корейския полуостров и размяната на реплики между Доналд Тръмп и Ким Чен-ун.

В момента най-сериозна тревога предизвикват кадровите рокади в Белия дом. Всичко започна с оставката на главния икономически съветник на Тръмп Гари Кон в началото на месеца, който беше заменен от икономическия коментатор на CNBC Лари Къдлоу.

Няколко дни по-късно президентът обяви, че се разделя и с държавния си секретар Рекс Тилърсън, а на негово място беше назначен досегашният ръководител на ЦРУ Майк Помпео.

Освен скоростната размяна на постове, допълнително напрежение в държавната администрация отвъд Океана внася и продържаващото разследване за "руските връзки" на хора от политическия кабинет на президента.

Миналата седмица специалният прокурор Робърт Мюлер призова организаторите на президентската кампания на Доналд Тръмп да предадат набор от документи, свързани с предполагаемата руска намеса в изборите.

Въпросът е как всичко това се отразява на Уолстрийт? През 2017 г. политическите интриги оказаха много слабо влияние върху капиталовите пазари - индексите S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite приключиха годината с повишения между 19 и 28 на сто.

Според анализатори, цитирани от Marketwach, тежестта на миналогодишните политически кризи беше понесена изцяло от щатския долар. Доларовият индекс, който измерва представянето на "зелените пари" спрямо кошница от водещи световни валути, се понижи с над 10% през 2017 г. В първите месеци на 2018 г. той пострада и заради въвеждането на новите по-високи мита върху алуминия и стоманата.

Марк Розенбърг обаче, който е основател на центъра за статистически анализи и оценки GeoQuant, смята, че повишеният политически риск около разследването, ръководено от бившия шеф на ФБР Робърт Мюлер, включително и вероятността от импийчмънт на президента, всъщност могат да се окажат позитивни за щатския долар.

Изводите му се базират на т. нар. "рисков индекс на Мюлер" и се различават от консенсусната оценка на повечето експерти.

Според Розенбърг американските правителства, които са насърчавали фискалната експанзия, в исторически план традиционно са оказвали положително влияние върху капиталовите пазари и отрицателно върху долара и държавните облигации, поне в краткосрочен план.

Той обаче е на мнение, че в момента щатският долар се оказва изключително чувствителен за актив, който се приема за световна резервна валута. По думите му американската икономика все повече започва да прилича на развиващ се пазар и по тази причина може да се очаква повишение на много от рисковите фактори.

Експертите на GeoQuant не са единствените, които забелязват връзката между нарастващия политически риск и курса на американските пари. Според повечето пазарни участници едногодишното управление на Тръмп е успяло да направи американските акции отново "велики", но в същото време руската афера продължава да оказва сериозен натиск върху щатския долар, пише още Marketwatch.

През последните дни градусът на дипломатическото напрежение отново започна да расте - след атаката срещу бившия руски двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри. Според британските служби покушението, извършено с химическа отрова, е дело на Москва. Тази теза беше подкрепена официално и от САЩ, Германия и Франция.

Изглежда финансовите анализатори за пореден път ще трябва да потърсят отговор на следния въпрос: докога Уолстрийт ще пренебрегва политическите турбуленции?