През последните месеци добрите новини за икономиката на САЩ често се превръщаха в лоши за фондовия пазар, давайки причини на Федералния резерв да продължи да повишава лихвените проценти.

Тази динамика изглежда се обърна в края на седмицата, която приключи и с успешната сделка за тавана на дълга на САЩ.

Основните борсови индекси се покачиха в петък на фона на доклад за работните места в САЩ, който надхвърли очакванията на Уолстрийт, сигнализирайки, че наемането остава стабилно, докато други данни показват, че инфлацията продължава да се забавя, отбелязва The Wall Street Journal.

Инвеститорите купуваха акции от всякакви индустрии, след като Министерството на труда съобщи, че американските работодатели са създали 339 000 работни места през май.

Dow Jones Industrial Average скочи с около 2,1% в петък, или повече от 700 пункта – най-добрата му сесия за годината и достатъчно, за да компенсира загубите от последните дни и да завърши седмицата на зелено.

S&P 500 се повиши с 1,5%.

Технологичният Nasdaq Composite добави 1,1%, отбелязвайки шестото си поредно седмично повишение и 52-седмичен връх.

Пазарите от месеци анализират икономически данни, които биха могли да повлияят на решението на Фед дали и кога да спре исторически бързите увеличения на лихвените проценти, които направиха по-скъпи кредитите за бизнеса и потребителите. Петъчният доклад беше последната месечна снимка на пазара на труда преди срещата на централната банка през юни.


Ястребът Кашкари е готов да се откаже от повишаването на лихвите през юни„Отворен съм към идеята, че можем да се движим малко по-бавно“, казва президентът на Федералния резерв на Минеаполис

Някои членове на Фед вече посочиха, че биха подкрепили спирането на повишаването на лихвите, за да проучат как икономиката се справя с 10-те последователни увеличения. Уолстрийт до голяма степен се съгласява с тази реторика: шансовете за увеличение през юни са намалели до 28% в петък, според CME Group.

Данните за работните места все пак подчертават перспективата, че дори Фед да натисне спирачките този месец, това не означава, че ще намали лихвените проценти по-късно през годината.

Доходността на 2-годишните държавни облигации се повиши до 4,501% от 4,339% в четвъртък, отразявайки по-голямата предполагаема вероятност Фед да реши да повиши лихвите отново или да ги задържи на високи нива за по-дълго от очакваното от инвеститорите.


Акциите оставиха заплахата от дефолт зад гърба си, но има още рисковеИнвеститорите, фиксирани върху сделката за лимита на дълга, може да са пропуснали голямата промяна в очакванията за паричната политика на Фед

Въпреки това мениджърите на активи остават почти невъзмутими.

Индексът на волатилността на Cboe, мярка, известна като измерителят на страха на Уолстрийт, достигна най-ниското си ниво в петък от 2020 г.

Това настроение подпомогна и акциите в банковия сектор, които са податливи на промени в лихвените проценти. Финансовият сектор на S&P 500 завърши с ръст от 2,2%, воден от ръстовете на Bank of America (с 3,4%) и Charles Schwab (3,2%). Регионалният банков индекс KBW Nasdaq междувременно скочи с 6,3%.

При отделните акции сериозен скок отбеляза производителят на спортна екипировка Lululemon Athletica, който добави 11,3%, прекъсвайки деветдневна серия от загуби, след като повиши годишната си перспектива за растеж на продажбите в Китай. Производителят на компютри Dell нарасна с 4% след доклада си, че приходите са паднали с 20% през първото тримесечие, но надминават очакванията.

Amazon.com се покачи с 1,2%, след като Bloomberg News съобщи, че технологичната компания обмисля да предложи мобилна услуга на абонатите на Prime. Акциите на Dish Network, за която The Wall Street Journal по-рано съобщи, че преговаря с Amazon за продажба на покритие, се повишиха с 16%.

Притежателите на акции на телекомуникационни компании не харесаха сигнала на Amazon, че навлиза в тяхната територия. AT&T падна с 3,8%, Verizon Communications загуби 3,2%, а T-Mobile US изтри 5,6%.

Акциите на международни петролни компании, рафинерии на гориво в САЩ, сондажи в Тексас и други енергийни компании се повишиха заедно с цените на петрола. Американският суров петрол се повиши с 2,3% до 71,74 долара за барел, обръщайки спада от края на май, преди групата на държавите износителки на петрол, известни като ОПЕК+, да се срещнат този уикенд, за да вземат решение относно производствените нива.