Основните фондови индекси в САЩ се задържаха сравнително стабилни в понеделник, докато инвеститорите се опитваха да преценят как напрежението в банковата система ще се отрази на паричната политика на Федералния резерв.

Акциите на регионалните банки се сринаха и инвеститорите се насочиха към държавни облигации, за да търсят сигурност, след като регулаторите предприеха извънредни мерки през уикенда, за да ограничат въздействието от колапса на Silicon Valley Bank, отбелязва The Wall Street Journal.

Основните индекси отвориха надолу, по-късно изтриха загубите, за да прекарат по-голямата част от сесията на зелено, но отново загубиха сила в последните 30 минути преди заключителния звънец.

Седем от 11-те сектора в S&P 500 се повишиха, водени от компаниите за комунални услуги и недвижими имоти. Финансовият сектор дръпна индекса надолу и той отбеляза загуба трети пореден ден, понижавайки се с 5,83 пункта, или 0,2%, до 3855,76.

Dow Jones Industrial Average падна с 90,50 пункта, или 0,3%, до 31819,14.

Технологичният Nasdaq Composite добави 49,96 пункта, или 0,4%, до 11188,84.

Технологичните акции, които обикновено са най-чувствителни към по-високите лихвени проценти, напреднаха в понеделник, отбелязва WSJ.

За инвеститорите на фючърсните пазари шансът Фед да задържи лихвите стабилни на заседанието си следващата седмица е по-голям от едно към три, според CME Group. Миналата седмица те прогнозираха, че централната банка или ще повиши лихвените проценти с четвърт процентен пункт, както направи миналия месец, или с половин пункт, както направи през декември.

Някои инвеститори дори отново имат надежди, че Фед ще намали лихвените проценти тази година и че такава промяна в политиката вероятно ще доведе до рали на акциите.

Бившият главен изпълнителен директор на Goldman Sachs Group Лойд Бланкфейн каза в Twitter, че вижда потенциално забавяне на увеличението на лихвените проценти от Фед като попътен вятър за пазарите.

Икономистите на Goldman Sachs обаче съобщиха, че все още очакват повишения на лихвените проценти през май, юни и юли, като в крайна сметка лихвите ще скочат до 5,25%-5,5%.

Други експерти продължават да се притесняват, че ускореното повишаване на лихвите може да причини фалита на повече регионални банки.

Уолстрийт се подготвя за следващата Silicon Valley Bank Акциите на регионалните банки се сринаха на фона на опасенията, че колапсът на SVB е само началото

Доходността на държавните облигации от двете страни на Атлантическия океан спадна рязко, а търговията с акции на няколко регионални банки беше спряна поради нестабилност малко след откриването на сесиите, добавя WSJ.

Доходността на 2-годишните съкровищни бонове спадна до 4,030% от 4,586% в петък, което е най-големият им еднодневен спад от 1987 г. насам. Доходността на 10-годишните съкровищни бонове на САЩ падна до 3,515% от 3,694% в петък.

Доходността на 2-годишните облигации с най-големия 3-дневен спад от 1987 г.Инвеститори започнаха да изкупуват с голямо темпо днес държавните облигации на САЩ след срива на Silicon Valley Bank Акциите на регионалните банки паднаха, като по-големите банки се представиха по-добре.

Търговията с акциите на First Republic беше спряна след като се сринаха с 65% по време на сутрешната сесия, въпреки споразумението за допълнително финансиране от JPMorgan Chase в неделя. В крайна сметка акциите на регионалния кредитор паднаха с $50,55, или 62%, затваряйки на $31,21.

First Republic, Western Alliance Bancorp и Metropolitan Bank бяха сред най-зле представилите се на фондовия пазар в САЩ, като всички се понижиха с повече от 40%. KBW Bank Index, който проследява 24 водещи банки, се срина с 12%.

Индексът на волатилността на Cboe, който отразява страха на Уолстрийт, скочи до най-високата си стойност от пет месеца до около 26,5.

„Поддържането на доверието на вложителите и инвеститорите е от решаващо значение за всяка финансова институция и не можем напълно да изключим възможността други банки да са изправени пред подобни страхове, въпреки че балансите в индустрията изглеждат стабилни, каза Солита Марчели, главен инвестиционен директор за Америка в UBS Global Wealth Management.

Ръководството на фалиралите в САЩ банки ще бъде уволнено, заяви БайдънБанковата система е в безопасност след колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank, увери американският президент

В Европа панконтиненталният индекс Stoxx Europe 600 се понижи с 2,4% в най-лошия си ден от началото на годината досега, като банковият сектор водеше загубите. Акциите на Commerzbank и Credit Suisse паднаха с около 10%.

В Азия японският бенчмарк Nikkei 225 завърши със спад от 1,1%. Китайските акции се покачиха както в континенталната част, така и в Хонконг. Индексът Hang Seng се повиши с 1,9%, а индексът CSI 300 приключи с 1% нагоре.

Доларът отслабна спрямо основните валути, тъй като очакванията за повишаване на курса паднаха. Индексът WSJ Dollar, който проследява зелените пари спрямо кошница от валути, падна с 0,9%.