Азиатските акции последваха скока на индексите на Уолстрийт от вчера, след като коментари от страна на централната банка на САЩ дадоха индикации за увеличаваща се вероятност от понижение на лихвите, което подобри инвеститорските нагласи и обезцени допълнително долара.

Ръстът в цените на акциите също така изтегли нагоре и лихвите по щатските държавни облигации, като лихвата по 10-годишните книжа се отдалечи от 21-месечно си дъно, достигнато по-рано през седмицата.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.5%, докато японският Nikkei се повиши с 1.9%.

Китайските акции също тръгнаха нагоре, като индексът Shanghai Composite добави 0.4%, а индексът на сините чипове CSI 300 се повиши с 0.5%. Хонконгският добави 0.6%.

В свое изказване вчера председателят на Федералния резерв Джером Пауъл смени реториката и не определи подхода на банката към лихвите като “търпелив”, като вместо това заяви, че Фед ще реагира “по подходящия начин” на рисковете от глобалната търговска война и други събития напоследък.

Коментарите бяха интерпретирани от инвеститорите като ясен знак за облекчаване на паричната политика.

На Уолстрийт, Dow Jones Industrial Average, S&P 500 и Nasdaq Composite записаха най-големите си еднодневни повишения от пет месеца, като и трите индекса нараснаха с по над 2%.

Несигурността около това как и дали САЩ ще уреди споровете с ключовите си търговски партньори, и по-конкретно с Китай, все още притеснява много инвеститори.

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин ще се срещне с управителя на Централната банка на Китай на срещата на Г-20 този уикенд в Япония.

Китайският президент Си Дзинпин заяви, че икономиката на страната е в стабилно състояние и е добре позиционирана да се справи с всички рискове и предизвикателства, информира новинарската агенция Xinhua.

На валутните пазари, основните валути в момента са в изчаквателна позиция.

Доларовият индекс вчера падна до седемседмично дъно от 96.995 спрямо кошница от шест други валути и за последно бе на ниво от 97.045, като остава почти без промяна за деня. Еврото се разменя срещу 1.1263 долара и нараства с минималните 0.1%.

Паундът се отдалечи от достигнатото вчера петмесечно дъно, но опасенията около излизането на Великобритания от ЕС ограничиха ръста, на фона на обещанията от страна на щатския президент Доналд Тръмп за “феноменална” търговска сделка след брекзит. Паундът за последно поскъпваше с 0.1%, до 1.270 долара.