Азиатските акции изпитват затруднения днес, след като инвеститорите трудно приеха рязкия спад на очаквания, че Федералният резерв на САЩ ще обяви голямо понижение на лихвите в края на месеца.

Тези възгледи бяха подсилени след солидния ръст на заетостта в САЩ за юни и свалиха индексите на Уолстрийт във втори пореден ден.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.1% в ранната търговия, след като падна с 0.6% в предходния ден. Японският Nikkei се повиши с 0.5%, благодарение отчасти на отстъплението на йената спрямо долара.

На Уолстрийт вчера S&P 500 изгуби 0.48%, докато технологичният Nasdaq Composite падна с 0.78%, като спадът беше оглавен от понижението в цената на акциите на Apple Inc.

Фючърсите на паричните пазари все още сочат към понижение на основната лихва в САЩ с 25 базисни пункта на следващата среща на Фед на 30-31 юли, но очакваното преди това повишение от 50 базисни пункта вече е почти изцяло изключено.

Инвеститорите насочват вниманието си към изслушването на председателя на Фед Джеръм Пауъл пред Конгреса по-късно през седмицата, като ще следят за евентуални индикации относно паричната политика.

На валутните пазари намаляващите очаквания за агресивно вдигане на лихвите от страна на Фед помогнаха на долара.

Еврото се търгуваше на ниво от 1.1215 спрямо долара, близо до достигнатото в понеделник дъно от 1.1207, което беше най-ниското ниво от юни 2019 г.

Доларът се разменяше срещу 108.75 йени, след като поскъпна до 108.81 йени в предходната сесия, което беше най-високото ниво от повече от месец.

Британският паунд бе на ниво от 1.2518 долара, недалеч от шестмесечния минимум от 1.2481 долара, докоснат в петък.

Цените на петрола бележат лек спад, след като опасенията, че забавящият се ръст на световната икономика ще засегне търсенето на петрол, надделяха над напрежението около ядрената програма на Иран.

Фючърсите на петрола от сорта брент паднаха с 23 цента, или 0.36%, до 63.88 долара за барел. Щатският лек суров петрол се обезцени с 19 цента, или 0.33% долара, до 57.47 долара за барел.