Ръстът в търсенето на петрол в Индия продължава, като очакванията на анализаторите са, че страната ще изпревари Китай до средата на настоящото десетилетие, пише CNBC.

По последни данни потреблението в страната възлиза на 4.4 млн. барела дневно, но се очаква да се повиши до 6 млн. барела към 2024 г., което обаче ще направи страната по-зависима от вноса на суровината и по-уязвима от евентуалните му нарушаване.

Търсенето на петрол в Китай ще отчете по-слаб ръст в следващите години, отколкото в Индия, прогнозират от Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Страната обаче доставя суровина основно от Близкия изток, като най-голям дял от вноса се пада на Ирак. Днес Индия се нарежда на трето място като най-голям потребител на петрол в света, като пред нея са единствено Китай и САЩ. Вътрешното производство се очаква да отчете слаб ръст в следващите години, прогнозират още от агенцията.

Общо 80% от потребяваното количество е внос, като 65% от него идва от страни от Близкия изток.

С колко ще поскъпне петролът, ако Иран затвори Ормузкия проток?Можем да очакваме трицифрени цени на петрола, ако Иран блокира този ключов воден път

„Индийската икономика е и ще става все по-изложена на рискове от прекъсване на доставките, геополитически неизвестности и волатилност в цените, смятат още от МАЕ.

Цените на петрола от сорта Брент достигнаха до 70 долара за барел, което поставя под напрежение икономики като тази на Индия.

От MAE също така прогнозират, че до 2024 г. рафинериите в Индия ще увеличат своя капацитет до 5.7 л. барела на ден, което обаче ще означава и необходимост от нови инвестиции в сектора.

Големи петролни компании като Saudi Aramco, BP, Abu Dhabi National Oil Co и Total вече обявиха намеренията си да инвестират в страната.

Какво ще се случи с петрола, ако има нова война?Цените на петрола реагираха на новината, че иранският генерал Касем Солеймани е загинал в резултат на американски въздушен удар с дронfle срещу летището в Багдад

Страната изнася големи количества горива – основно бензин и дизел и по тази причина цели да увеличи капацитета на рафинериите си в следващите години.