Азиатските акции се понижиха, доходността на американските облигации се повиши, а щатският долар достигна 20-годишен връх спрямо йената в четвъртък, на фона на притесненията на инвеститорите за нови покачвания на лихвите преди ключовата среща на Европейската централна банка по-късно днес.

В допълнение към загрижеността относно европейската инфлация, данните показват, че икономиката на еврозоната расте много по-бързо през първото тримесечие, в сравнение с предходните три месеца, въпреки войната в Украйна.

Пазарните участници очакват данните за потребителските цени в САЩ в петък, за които Белият дом заяви, че очаква да бъдат високи. Икономистите очакват годишната инфлация да бъде 8.3%, според проучване на Ройтерс.

Азиатските борсови индекси се покачиха с около 8% от близо двугодишните дъна, достигнати миналия месец, но инвеститорите остават притеснени, че затягането на политиката на Европейската централна банка и Федералния резерв за контрол на инфлацията може да предизвика рецесия.

В сутрешната търговия днес регионалният индекс на азиатско-тихоокеанските акции MSCI се понижи с 0.4%, като последва низходящото на американските индекси в предходния ден..

Австралийскят S&P ASX 200 се понижи с 1.2%, южнокорейският KOSPI отчете спад от 0.64%, а хонгконгският Hang Seng отбеляза лек ръст от 0.2%.

В Япония Nikkei 225 остава почти без промяна спрямо вчерашните си нива.

Александър Димитров, TBI: Банките трябва да улесняват живота на клиентитеДигитализацията, която навлезе във връзка с COVID-19, или по-скоро беше ускорена от пандемията, продължава, според Александър Димитров

Късно снощи на Уолстрийт Dow Jones Industrial Average падна с 0.81%, S&P 500 загуби 1.08%, а Nasdaq Composite се понижи с 0.73%.

Очакваните данни за инфлацията в САЩ "натежаха" върху американските облигации.

Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на страната се покачи до 3.0548%, а тази по 2-годишните ДЦК отбеляза увеличение до 2.8027%.

Повишаването на доходността подкрепи американската валута, особено спрямо йената, която падна до 20-годишно дъно от 134.56 йени за долар. Японската валута носи негативите от "разминаването" в политиките, като Японската централна банка остава една от малкото глобални централни банки, които все още поддържат монетарните стимули.

Цената на петрола се повиши до най-високите си нива от три месеца насам, на фона на надеждите за силно търсене в САЩ и икономическо възстановяване в Китай, където ограниченията, наложени заради COVID-19, постепенно се облекчават.

Сортът брент се търгува на 123.83 долара за барел, или с 0.2% над нивата от вчера, а американският лек суров петрол добави 0.17% до 122.32 долара.